
To je výsledek konzistentní s cenovou stabilitou, pokud budeme předpokládat dvouprocentní inflační cíl a jednoprocentní dlouhodobý růst produktivity. Za této konstelace nic nebrání ECB pokračovat ve snižování sazeb. My předpokládáme další dvojí snížení na 1,75 procenta s rizikem, že sazby mohou být ještě nižší.
Čerstvé indexy nákupních manažerů (PMI) z Německa ukázaly, že německý privátní sektor jako celek (průmysl i služby, pozn. aut.) zaznamenal v dubnu poprvé po čtyřech měsících snížení aktivity.
Eskalace obchodních válek a dramatický nárůst globální nejistoty se negativně podepsal zejména na sektoru služeb. Pouze nepatrně vyšší byl výsledek za celou eurozónu, kde kompozitní index spadl na hodnotu těsně nad hranicí oddělující růst od kontrakce, když dosáhl 50,1 bodu.

Globální i lokální finanční trhy ve středu ale opět sledovaly spíše amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho inspiraci českou pohádkou Pyšná princezna. Znovu tak jel ve stylu „odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil“. Opětovně se zřejmě zalekl negativní reakce finančních trhů na jeho nátlak na nejvyššího představitele americké centrální banky, Jeroma Powella.
Zatímco ještě na počátku týdne hledal všemožné způsoby, jak šéfa Fedu odvolat, nyní nic takového podle něj není na pořadu dne. Zároveň uvedl, že může dojít k výrazným ústupkům, pokud jde o vzájemná cla mezi USA a Čínou. Pokles rizikové averze se ale projevil primárně na akciových trzích. Kurz eura k dolaru byl ve středu až překvapivě klidný, když stagnoval v blízkosti 1,14 USD/EUR.
Globální pokles rizikové averze podpořil českou korunu. Zatímco na počátku středeční seance se její kurz držel u 25,08 CZK/EUR, v odpoledních hodinách se již nacházel u 25,00 CZK/EUR. Bez odezvy trhu zůstal rozhovor viceguvernéra Jana Fraita pro Seznam. Potvrdil opatrný prostor pro snižování úrokových sazeb; trh je podle něj v očekávání rychlejšího a hlubšího poklesu příliš agresivní.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)