Tuzemský průmysl čeká zřejmě nejčernější rok v dějinách. Propadne až o dvacet procent

Názor
Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v březnu zhoršily z měsíce na měsíc nejvýrazněji od krizového roku 2009. Na vině je pochopitelně pandemie nemoci Covid-19, která ochromuje českou i mezinárodní ekonomiku.
Tuzemský průmysl čeká zřejmě nejčernější rok v dějinách. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za zmínku ale stojí, že zhoršení podmínek v německém zpracovatelském průmyslu nebylo v březnu zdaleka tak výrazné, jako v tom českém. Příslušný německý ukazatel – který tak jako v ČR sestavuje společnost Markit – vykázal v březnu hodnotu 45,4 bodu, zatímco ten český 41,3 bodu. V obou případech je hodnota ukazatele nižší než 50, což značí zhoršování podmínek z měsíce na měsíc. Český údaj je ovšem výrazně nižší než ten německý, což právě značí, že zhoršování podmínek v českém zpracovatelském průmyslu bylo rychlejší a závažnější než v tom německém.

Rozdíl obou ukazatelů je nejvyšší za celé období od srpna 2017, což svědčí o tom, že dopady koronavirové nákazy zasáhly český průmysl nebývale silně dokonce i v porovnání s další zemí, která je nákazou těžce zasažena. Na vyhodnocení úplnějšího dopadu nákazy na průmyslovou výrobu jak v Německu, tak v Česku je však třeba vyčkat, až budou k dispozici dubnová čísla, neboť například v ČR trvá nouzový stav od 12. března 2020, takže podstatná část březnové výroby nebyla situací kolem šíření nákazy ještě tak citelně ovlivněna, jak bude ovlivněna výroba dubnová.

Průmyslovou výrobu v ČR v letošním roce čeká mohutný propad, a to v rozsahu od patnácti do dvaceti procent. Ruku v ruce s tím se dostaví citelný pokles zaměstnanosti, který byl patrný částečně právě už v březnových číslech společnosti Markit – zaměstnanost klesla nejprudším tempem taktéž od krizového roku 2009. Bude ale hůř.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
O práci může v Česku přijít přes 200 tisíc lidí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.