
Z makrodat se čekalo na páteční zveřejnění čísel z amerického trhu práce (NFP – nová místa mimo zemědělský sektor, pozn. aut.). Navzdory očekávání na 55 tisíc nových míst došlo naopak k poklesu o 92 tisíc. To je opravdu slabé číslo. Pro Fed, centrální banku USA, by to mohl být indikátor snížení sazeb. Na druhou stranu ale působí růst cen ropy.
USA
Navzdory víkendovému vypuknutí konfliktu v Íránu bylo pondělní obchodování v USA překvapivě prakticky beze změny (+0,04 %). Pokles přišel až v úterý (-0,94 %). Středa (+0,78 %) tento pokles korigovala, aby ve čtvrtek došlo opět k poklesu (-0,56 %).
Obchodování bylo tento týden v módu houpačky. Od pondělí do čtvrtka index S&P500 odepsal 0,70 procenta. V pátek začala obchodní seance poklesem o jedno procento. Za celý pracovní týden se bude ztráta pohybovat kolem asi 1,8 procenta.

Evropa
V pátek 27. 2. 2026 dosáhl index STOXX Europe 600 nového historického maxima. Tento týden ale začal poklesem a nesl se v jeho duchu. Evropské akcie (STOXX Europe 600) zahájily týden podstatně slabší ve srovnání se zámořským indexem. Na začátku týdne klesaly daleko rychleji než S&P500.
Ve středu došlo ke mírné korekci (+1,37 %). Ve čtvrtek a pátek index opět klesal. V pátek byl evropský index krátce před koncem obchodování slabší o jedno procento. Za týden zaznamená vysokou ztrátu kolem 5,5 procenta, a to po pěti rostoucích týdnech v řadě.
Pražská burza
Index PX se v pondělí (-0,08 %) pomalu rozjížděl. Reakce na konflikt na Blízkém východě přišla v úterý, kdy se hodnota PX snížila o 2,41 procenta. Ve středu (+1,12 %) a ve čtvrtek (+0,31 %) index rostl. V závěru týdne pak zaznamenal ztrátu 1,15 procenta. V součtu za celý týden index PX odepsal 2,24 procenta (2 592,42 b.).
Seznam emisí, které tento týden vzrostly, je kratší ve srovnání s výčtem titulů, které klesly. ČEZ vystřelil hned na začátku týdne (Po +3,78 %) pravděpodobně v reakci na růst ceny elektřiny, které kopírovaly skokový nárůst ostatních energetických komodit. Za tento týden si ČEZ polepšil o 3,35 procenta (1 204 Kč) a zaznamenal nejlepší výkon na pražské burze.

Akcie společnosti Colt CZ tento týden rostly kromě úterý (-1,11 %). Celkem si připsaly 1,69 procenta (900 Kč). Vzrostly také akcie společnosti Primoco (+2,51 % t/t, 1 020 Kč). Kofola první dny týdne klesala. Přesto tento týden vzrostla o 0,63 procenta (480 Kč), a to zejména vzhledem ke čtvrtečnímu zhodnocení o 2,35 procenta.
Celý finanční sektor tento týden oslabil. Tlačil index PX dolů a byl vlastně hlavním důvodem jeho poklesu. Nejslabší výkon předvedla Erste Group (-5,11 % t/t, 2 319 Kč). Cena její akcie klesala kromě středy každý den v týdnu.
Moneta (-3,55 % t/t, 190 Kč) i Komerční banka (-3,74 % t/t, 1 131 Kč) oslabily zhruba stejně. Nevedlo se ani pojišťovně VIG (-2,90 % t/t, 1 540 Kč). Oslabila jen v úterý a pátek, ostatní dny rostla, ve středu dokonce o 3,18 procenta. Nicméně zejména úterní propad o 5,15 procenta stál za týdenní ztrátou.

Philip Morris ČR se dostal pod hranici 20 tisíc korun za týden je o 0,50 procenta slabší (19 900 Kč). Po dvou týdnech růstu Doosan Škoda oslabila o 5,54 procenta (392 Kč). Propad přišel zejména v pátek před závěrem obchodování (-5,43 %). Gevorkyan před svými výsledky za 4. čtvrtletí 2025 ztratil 0,84 procenta (236 Kč).
V pondělí 2. března se na Prime trhu pražské burzy začaly obchodovat akcie společnosti Karo Leather. Přesunuly se z trhu START. Za tento týden ztratily 1,97 procenta (174,50 Kč). Do hlavního index PX budou zařazeny v pravidelní březnové (23. 3. 2026) aktualizaci.
I společnost CSG bude zařazena do indexu PX v březnové aktualizaci. Tento týden ztratila na svém primárním trhu v Amsterodamu 4,27 procenta (30,47 eur – krátce před koncem pátečního obchodování). Přítěží byl zejména pondělní propad o 6,41 procenta. Na pražském Free trhu ale lehce posílila o 0,41 procenta (741 Kč).
Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Bohumil Trampota












