
Na trhu jsou i modely za několik tisíc, ty však často nemají ani průhledná dvířka, kvůli staršímu způsobu umisťování filtrů. Sušičky v ceně okolo dvaceti tisíc naopak zákazníka ohromí širokou nabídkou programů a funkcí, mezi kterými nechybí ani dnes velmi populární Wi-Fi připojení, které umožňuje spotřebič ovládat odkudkoliv.
Víc než dvojnásobná cena
Cenový rozdíl mezi nejlépe a nejhůře hodnocenou sušičkou, které na Arecenzi zařadili do svého testu, je 9000 tisíc korun (vítěze pořídíte u různých prodejců průměrně za 16 000, poraženého za 7000 Kč).
Průměrná roční spotřeba české domácnosti činí 2 500 kWh. Představuje to čtvrtinu celkových energetických nároků České republiky, což je jen o trochu méně, než spotřeba energie v dopravě.
Rodina žijící v bytě v Českých Budějovicích, která elektřinou netopí ani neohřívá vodu, jí spotřebuje ročně kolem 1,5 MWh. Při letošních cenách zaplatí kolem 8980 korun ročně.
Roční spotřeba elektřiny u nejlépe hodnocené sušičky činí 174 kWh (metodika vychází z předpokladu, že spotřebič absolvuje ročně 160 sušicích cyklů). Za její roční provoz tedy při současných cenách energií zaplatíte zhruba 696 Kč.
Nejhůře hodnocená sušička si ročně nárokuje cca 560 kWh, za její provoz tedy zaplatíte asi 2 240 Kč. Průměrná cena sušení za celý rok v porovnání Arecenze byla 1 000 Kč.
Investice do chytřejší a úspornější sušičky se tedy na úspoře energie vrátí přibližně za šest let.
Jenže i dnešní technologická hvězda bude tou dobou už morálně zastaralá. Vědci v USA už nyní pracují na vývoji ultrazvukových sušiček, které vodu z prádla dostanou zcela bez využití tepla, tedy výrazně úsporněji a také rychleji.