
Malé a střední formy načerpaly za poslední týden z programu COVID II jeden a čtvrt miliardy korun. To také potvrzuje, že podmínky státní záruky a podmínky čerpání úvěru v tomto programu byly nastaveny správně a podpořily kontinuitu financování v tomto segmentu ekonomiky, který je vůči dopadům koronavirové krize nejzranitelnější.
Podle ČNB bylo k 5. 6. 2020 podáno 349 tisíc žádostí o odklad splátek. Schváleno jich bylo 308 tisíc, odmítnuto tedy bylo 11,6 %. Ve většině případů odmítnutí šlo o nedostatky v žádosti, nebo o to, že žadatel byl už v prodlení se svými dosavadními splátkami déle než 30 dní. Ze schválených žádostí šlo v 65 % případů o spotřebitelské úvěry. Dalších 27 % žádostí se týkalo hypotečních úvěrů, v pěti procentech šlo o úvěry podnikům. Zbývající tři procenta jsou nezařazené úvěry. Banky ve svých vyjádřeních sdělovaly, že počet žádostí se týká cca deseti procent jejich úvěrovaných klientů. Očekávání na začátku pandemie přitom bylo podstatně vyšší. Vzhledem k tomu, že o odklad splátek lze žádat do 31. 10. 2020, dá se očekávat, že přísun žádostí bude v dalších týdenních statistikách zpomalovat.
Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA
Nadějně se rozbíhá program COVID III, který je z pohledu státu administrativně postaven jednodušeji a břemeno zpracování úvěrových žádostí leží na komerčních bankách. Ty zaznamenaly a zpracovávaly k 5. červnu již více než tisíc žádostí o úvěr v celkové výši téměř jedenáct miliard korun. Že COVID III bude daleko flexibilnější, než jeho předchůdci COVID 1 a COVID II, dokládá i skutečnost, že k 5. červnu byl již vykázán první případ schválení žádosti a otevření úvěrové linky.
Pokud jde o program COVID EGAP, jehož administrátorem je EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost), který je určen velkým firmám s podílem na exportu a který není omezen jen na podporu provozního kapitálu, ale umožňuje zaručit i investičním úvěry, jeho spuštění je otázkou dnů.
Dosavadní data nasvědčují, že ušetřen před dopady pandemie Covid-19 nebyl téměř žádný obor. Největší podíl zaručených úvěrů směřoval jak do oblasti zpracovatelského průmyslu, stejně jako do velkoobchodu i maloobchodu a do ubytovacích a stravovacích služeb.
Druhá sada těchto údajů, které ČNB včera zveřejnila, opětovně potvrdila, jak důležité je, aby byl v současné nelehké situaci k dispozici statistický monitorovací nástroj, který poskytne – spolu s dalšími statistickými údaji – hospodářské politice celkový obraz o vývoji likvidity v ekonomice a umožní jí včasné a přesněji zacílené reakce na vývoj situace.
Autor je výkonný ředitel České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)