
Obecně se Češi shodují v tom, že jejich zadlužení je bezpečné, pokud celková výše měsíčních splátek nepřesáhne 20 procent jejich čistého příjmu. A pokud by se dostali do finanční tísně, řešili by to jednáním o odkladu splátek nebo konsolidací půjček. Lidé si nejčastěji berou úvěr na auto či motorku, spotřební elektroniku včetně mobilů nebo počítačů a rovněž na bílé zboží – pračky, myčky či ledničky. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C pro ČBA.
„Průzkum odhalil zajímavý rozdíl mezi přístupem těch, co již zkušenost s půjčkou mají, ve srovnání s těmi, kteří si podle svého prohlášení v životě nepůjčili. První skupina inklinuje jasně k tomu půjčit si na věci, které pro ty ´nezkušené´ téměř nepřicházejí v úvahu. Je tomu tak například u spotřební elektroniky či bílého zboží,“ konstatovala Helena Brychová, gestorka bankovní asociace pro spotřebitelské chování a finanční vzdělávání.
Pětina rizikových dlužníků
Průzkum se ale především zaměřil na výpočet takzvaného indexu rizikového zadlužování, který hodnotí zákazníky podle různých rizikových faktorů – například ochotou krýt splátky další půjčkou nebo vyšším počtem aktuálních půjček. Index se oproti minulému roku nezlepšil, rizikově se zadlužuje asi pětina lidí.
„Lze tedy konstatovat, že rizikové zadlužení se týká asi 1,58 milionů dospělých Čechů,“ sdělila Jana Hamanová, ředitelka výzkumu z agentury SC&C. Do skupiny rizikových dlužníků patří především mladí lidé mezi 18 a 34 lety, s nižším dosaženým vzděláním, kteří si často berou úvěry od více poskytovatelů. Z této skupiny by přibližně třetina osob neváhala vzít si půjčku na splátku předchozího úvěru. Na dluh si tito lidé nakupují zejména spotřební elektroniku nebo auto či motocykl.
Na druhou stranu: Více než 80 procent Čechů podle aktuálního průzkumu obecně tvrdí, že by si na splátku jednoho úvěru nevzali jinou půjčku.
Když chybí hotovost
Hlavním a předvídatelným důvodem, proč si lidé berou na nákup úvěr, je nedostatek hotovosti. Jako další důvod uváděli lidé v průzkumu pro Českou bankovní asociaci to, že nechtějí čekat a šetřit, případně výhodný nákup – třeba ve slevě nebo na splátky bez navýšení.
„Lidé se dívají na svou budoucí schopnost splácet optimisticky a nebojí se zadlužovat, což velice pravděpodobně souvisí s aktuálním vývojem ekonomiky provázeným mimo jiné například růstem mezd,“ poznamenala Helena Brychová z bankovní asociace.
Necelá pětina Čechů má zkušenost s nákupem na úvěr ve výši do 20 tisíc korun, 16 procent s částkou mezi 20 a 100 tisíci korun a nad 100 tisíc asi třetina lidí. „Vyšší částky pohybující se v řádech statisíců si obecně berou lidé v produktivním věku 30 až 50 let. V daném věku si nejčastěji rekonstruují či vybavují domácnost nebo kupují auta, přitom by už z pohledu svého i poskytovatelů úvěrů měly mít dostatečné příjmy na splácení takových půjček,“ řekla Brychová. Za důležité označila to, že zhruba jedna třetina lidí nechce přesnou výši svých půjček sdělit.
Méně nových exekucí
Podle aktuálních údajů České exekutorské komory počet nově zahájených exekucí v roce 2018 meziročně kleslo o víc než 100 tisíc na 505 120. Tento trend trvá už několik let. Současně ovšem neustále přibývá ukončených exekucí, vloni jich bylo 540 tisíc.
Na klesajícím počtu nových exekucí se projevuje několik faktorů. Některé jsou výsledkem legislativních změn, tedy například změna zákona o spotřebitelském úvěru, úprava advokátního tarifu nebo možnost spojování exekucí od roku 2013. Výrazný vliv má rovněž dobrý hospodářský vývoj posledních let včetně zvyšování platů. Kladně se rovněž projevil přístup soudních exekutorů.
„Očekáváme, že trend klesajícího počtu nových exekucí, ale i celkového počtu exekucí bude v následujícím roce pokračovat. Hlavními faktory jsou vysoká míra zaměstnanosti i nová pravidla pro oddlužení, která začnou být účinná v tomto roce,“ uvedl Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory.
Otázkou ovšem je, co s tímto pozitivním trendem udělá případná hospodářská krize. Už letos se očekává nižší výkon ekonomiky.