Kdo z partnerů zaplatí činži, kdo plyn a elektřinu, kdo provoz auta a kdo dovolenou? Na tom se Češky a Češi překvapivě shodnou: nejspravedlivější je podle nich dělení výdajů za domácnost přesně půl na půl. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research, který proběhl na začátku února.

Způsobem „50:50“ řeší tuto stěžejní otázku 39 % všech respondentů průzkumu se společným bydlením. U těch, kteří zatím společnou domácnost nemají, uvádí tuto možnost dokonce 57 % jako optimální řešení. Dalším oblíbeným způsobem dělby výdajů je ten, že platí, kdo na to zrovna má (30 %). U dovolených je opět nejčastějším způsobem placení napůl (35 %). Druhou v pořadí je ale tentokrát varianta, ve které muž platí víc, tu zvolila necelá čtvrtina dotázaných.
KDO KOMU POMÁHÁ
Co je moje, je i tvoje – tak to prostě Češi ve vztahu berou. Tři čtvrtiny dotázaných dokonce uvedly, že by svému partnerovi či partnerce finančně pomáhaly, kdyby vydělávaly výrazně víc. Celkem 16 % tak už reálně činí. Pouze každý stý člověk odpověděl v této otázce jasné ne.
„Reálně pomáhají častěji muži než ženy. Zatímco u mužů to tak bývá téměř ve čtvrtině případů, žen, které tak činí, je pouze desetina,“ říká Kamil Kunc, Client Service Manager NMS Market Research. To ale podle něj nevypovídá ani tak o větší štědrosti mužů, jako spíše o faktu, že v Česku je stále silná platová nerovnost ve prospěch mužů.
AUTO, RESTAURACE, KINO
Muži by podle názoru účastníků průzkumu měli hradit zejména výdaje za auto (59 %), platit v restauracích (57 %) nebo na koncertech či v kinech (40 %).
S vyjádřením, že „na schůzce by měl vždycky platit muž,“ souhlasí ale pouze 28 % dotázaných. Zajímavostí je, že si to myslí o čtyři procenta více mužů než žen. Nejvíce Čechů (3 z 10) věří, že na tom, kdo platí, vůbec nezáleží. Každý desátý chce pak při placení rovnováhu.