Výrobní inflace nabírá stále na síle

Dubnové statistiky o vývoji cen ve výrobě rozhodně nevyznívají pozitivně. Výrobci napříč ekonomikou i ve čtvrtém letošním měsíci převážně zvyšovali svoje ceny, které pak v meziročním srovnání rostly rekordním tempem. V zemědělství dosáhl nárůst cen za poslední rok více než 35 procent zejména v důsledku prudkého růstu cen v rostlinné výrobě reflektující vývoj světových cen komodit, hnojiv a energií.
Prim ve zdražování hraje energetika s více než 51procentním zvýšením cen. Ilustrační foto: Pixabay.com

V průmyslu se ceny za poslední měsíc zvýšily o 2,3 procenta a jsou již o téměř 27 procent výše, než loni. Prim hraje energetika s více než 51procentním zvýšením cen, následovaná těžebním průmyslem, kterému sekunduje i největší odvětví – zpracovatelský průmysl (+22,5 %), kde zdražuje vše spojené se surovinami. Stačí zmínit kovy, dřevo, chemii, elektřinu a plyn.

Příznivě nevyznívají cenové statistiky ani z dalších odvětví, ať už jde o stavebnictví nebo služby. Ve stavebnictví, které patří mezi významné spotřebitele energií a pohonných hmot, se ceny meziročně zvýšily už o téměř 13 procent, přitom jen za stavební materiály se připlácí v průměru o čtvrtinu více, než loni. A to není rozhodně pozitivní signál pro další vývoj cen na realitním trhu, ani pro ty, kteří staví či rekonstruují svépomocí.

Průmysl postupně vstřebává nákladový šok v podobě drahých komodit a energií, a proto ani zdražování v této části ekonomiky ještě není u konce. To ovšem znamená, že i rostoucí ceny výrobců se budou dál prolínat do cen pro konečné spotřebitele, takže ani inflace cílovaná centrální bankou ještě nedosáhla svého maxima. Zvlášť když zesiluje inflační impuls přicházející od potravin a nezmírňuje ani tlak z realitního trhu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena