Záhada hromadného úhynu ryb. Jak předvídat katastrofu?

Vědci chtějí do budoucna najít systém, jak předvídat riziko rozsáhlých úhynů ryb v českých rybnících. Jde o čím dál častější jev, který souvisí s globálním oteplováním – zejména v letních vedrech je pod hladinou nedostatek kyslíku, takže ryby ve velkém umírají. Skupina vědců v čele s Radovanem Koppem z Mendelovy univerzity v Brně začali hledat cestu, jak kyslíkové deficity v rybnících co nejlépe předpovědět.
České rybářství se v nejbližších desítkách let hodně změní. Zvyšující se letní teplota vody bude pro některé chované druhy ryb doslova smrtelná. Reprofoto: rybnikarstvipohorelice.cz

Byl to jeden z největších úhynů ryb v republice. V rybníku Nesyt na Břeclavsku v prosinci skončilo břichem vzhůru více než sto tun ryb. Podle jednatele tamního Rybářství Hodonín Oldřicha Pechy škoda přesáhla pět milionů korun. Ryby lekly kvůli vedru a suchu, respektive kvůli nedostatku kyslíku z důvodu poklesu hladiny. Rybník Nesyt patří mezi Lednické rybníky. Je to největší rybník na Moravě a jeden z největších v republice. Vodní plocha má rozlohu kolem 300 hektarů.

Tato událost nebyla v letošním létě nijak výjimečná. S podobnými hromadnými úhyny se museli vypořádat rybáři například také ve Vlkabském nebo Kurdějovském rybníku. Kyslíkový deficit se stává čím dál větším „postrachem“ českého rybářství, a to kvůli pokračujícím klimatickým změnám, globálnímu oteplování. Skupina vědců teď chce najít metodu, jak takové riziko lépe předvídat.

PSALI JSME:
Smrt pro ryby. Z Lipna zcela vymizel síh, indikátor čisté vody

Příčiny kyslíkových deficitů

Pětiletý projekt, který začali letos vědci řešit, má za cíl objasnit příčiny vzniku kyslíkových deficitů v rybnících, a to v závislosti na podmínkách daného prostředí. Základní principy problému přitom vědci už znají: mění se klima, rybníky vysychají a problémy s kyslíkovým deficitem budou čím dál častější.

Obecně přitom platí, že čím je vyšší teplota, tím méně kyslíku ryby v rybnících mají. Kyslíkový deficit vzniká obvykle s příchodem fronty a souvisí se změnou tlaku a nedostatkem světla. „Z toho plyne omezení fotosyntézy primárních producentů, což jsou zejména sinice a řasy. Poté nastává úhyn ryb,“ uvedl Radovan Kopp, šéf týmu vědců, který se touto problematikou zabývá.

Roli ovšem hrají rovněž další faktory, které vědci musí teprve podrobně prozkoumat, protože v některých případech ryby uhynou třeba jen v jednom rybníku ze tří obdobných. „Náš úkol je zmonitorovat co nejvíce parametrů, dát je do souvislosti s úhyny a zjistit jestli je vedle klimatu ještě další faktor, který úhyny způsobuje,“ uvedl Kopp, v jehož zhruba dvacetičlenném týmu jsou například bioklimatologové.

PSALI JSME:
Stane se z Česka polopoušť?

Kolaps ekosystému

Podle Koppa se problém s úhyny ryb u některých rybníků opakuje. Může to souviset i se znečištěním, protože mnohé menší vodní plochy vysychají a teče do nich třeba jen voda z čistíren, která je bohatá na různé živiny. S tím souvisí i větší výskyt sinic, které jsou primárními producenty kyslíku na základě fotosyntézy. „V okamžiku, kdy přijde fronta a zastínění, omezí se i na několik dní fotosyntéza a v rybničním ekosystému nastane kolaps,“ uvedl Kopp.

Vědci nyní potřebují posbírat co největší množství dat, která budou dál vyhodnocovat. „Budeme monitorovat výskyt sinic, organiky v sedimentu, množství ryb. Výsledkem bude kategorizace rybníků podle vybraných parametrů. Čím víc faktorů budeme mít, tím bude předpověď přesnější,“ uvedl Kopp, podle kterého by za pár let mohla vzniknout speciální mapa s vazbou na předpověď počasí. Podle ní bude možné předpovídat možný úhyn ryb v určitých rybnících. Jako data poslouží podklady ze zhruba 50 rybníků v různých krajích.

„Úhynům ryb nezabráníme, ale rybnikáři budou mít informace dříve a získají možnost zmírnit svoje ztráty. Něco mohou odlovit, aby rybníku ulehčili a ryby přesadili jinam. Mohou zastavit například krmení,“ uvedl Kopp. Odhaduje, že se tento obor v nejbližších desítkách let hodně změní. Zvyšující se letní teplota vody bude pro některé chované druhy ryb doslova smrtelná. „Například chov lososovitých a síhovitých ryb v rybnících do padesáti let skončí právě kvůli vysokým teplotám. Kaprovité ryby vydrží více,“ dodal Radovan Kopp z Mendelovy univerzity v Brně.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB