Zahraniční obchod opět ve výrazném přebytku

Z pořádné porce dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněných v minulém týdnu si zaslouží podívat se také na zahraniční obchod. Jeho bilance sice ve srovnání s týmž obdobím loňského roku (březen) zaostala o osm miliard korun, ale i tak dosáhla výrazného přebytku ve výši 32,5 miliardy korun. Únorový výsledek byl statistiky revidován na 33,6 mld. Kč.
V současné době jsou výsledky tuzemského zahraničního obchodu pozitivně ovlivňovány snahou amerických firem i spotřebitelů předzásobit se výrobky před zavedením cel. Ilustrační foto: Depositphotos.com
V současné době jsou výsledky tuzemského zahraničního obchodu pozitivně ovlivňovány snahou amerických firem i spotřebitelů předzásobit se výrobky před zavedením cel. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Celkově je výsledek velmi dobrý. Podpořil ho především meziročně vyšší přebytek obchodu s automobily. Zároveň díky významnému poklesu cen na světových trzích došlo ke zmírnění deficitu obchodu s ropou a zemním plynem, stejně tak i rafinovanými ropnými produkty,“ sdělila Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) Jana Steckerová, ekonomka Komerční banky.

Nepříznivě naopak podle statistiků ovlivnil bilanci zejména meziročně nižší přebytek obchodu s kovodělnými výrobky a elektrickými zařízeními. „Prohloubil se i deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji. Po sezónním očištění bilance zahraničního obchodu dosáhla v březnu přebytku ve výši 18 miliard korun, tedy stejně jako v únoru,“ připomněla ekonomka KB.

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách podle Terezy Krček, analytičky Raiffeisenbank, skončila v březnu přebytkem ve výši 32,5 miliardy korun. „Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy EU se meziročně zvýšil o 5,8 miliardy korun. Deficit obchodu se státy mimo EU se zvětšil o 12,3 miliardy korun,“ sdělila Krček redakci faei.cz.

Připomněla, že k nejvýznamnějším obchodním partnerům Česka patří tradičně Německo. V porovnání s prvním čtvrtletím roku 2024 vzrostl vývoz do Německa o sedm procent, dovoz se zvýšil o 2,7 procenta. Mezi další významné obchodní partnery patří Slovensko (9,5 % exportu) a Polsko (7,7 % exportu), kde se dovoz zboží zvýšil o 7,6 procenta a vývoz vzrostl o necelé 1,3 procenta.

„Z České republiky směřuje do Německa necelá třetina veškerého exportu a slábnoucí poptávka, ruku v ruce s ochlazením německé ekonomiky, nepříznivě působí na český zahraniční obchod. Uvalení amerických cel v budoucnu snižuje potenciál českého exportu v oblasti motorových vozidel a jejich dílů,“ upozornila analytička RB.

Vývoz zboží na Slovensko se zvýšil o 4,1 procenta, dovoz se zvýšil o 7,6 procenta. Přední pozice ve vývozu uzavírají Spojené království, Francie, Itálie a Rakousko. Vývoz v běžných cenách do Spojených států byl srovnatelný s vývozem do Nizozemska a Maďarska. Mírně se také zvyšuje export do vybraných asijských zemí. Vývoz a dovoz zboží do a z Asie se ve srovnání s loňskem zvýšil o 14 procent.

Generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal ve svém komentáři k aktuální statistice zahraničního obchodu, kterou poskytl redakci faei.cz, označil za dobrou zprávu, že do zemí, které patří mezi naše hlavní vývozní partnery, jako jsou Německo, Slovensko, Polsko a Francie, export meziročně vzrostl o více než šest procent; do Spojeného království dokonce téměř o 12 procent.

„Zajímavý je růst vývozu do Spojených států, meziročně o 23,3 procenta, což může svědčit o snaze amerických odběratelů o předzásobení v důsledku hrozeb vysokých celních sazeb, konstatoval Doležal. „Tento efekt se však v nadcházejících měsících vyčerpá a zahraniční obchod začne vykazovat horší výsledky,“ přidala komentář ekonomka KB Jana Steckerová.

Od začátku letošního roku bilance zahraničního obchodu dosáhla kumulativního přebytku 86,4 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o 3,4 miliardy korun. Vývoz od začátku letoška vzrostl o 6,2 procenta a dovoz o 6,4 procenta. Nutné je ještě poznamenat, že letošní březen měl o jeden pracovní den více než ten loňský.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek