
Zhoršování mezinárodních obchodních podmínek, nárůst protekcionismu a související zpomalování čínské nebo německé ekonomiky tedy po průmyslu začíná doléhat také na český zahraniční obchod. Ten až do září opakovaně, měsíc za měsícem, překonával sám sebe, když překvapivě vzdoroval uvedeným potížím.
Zahraniční obchod vykázal v říjnu horší než očekávaný výsledek zejména kvůli ztrátě dynamiky domácí průmyslové výroby, která je zřetelně patrná i z dnešních údajů za říjen. Zahraniční obchod drží nad vodou zejména přebytek bilance obchodu se stroji, svědčí mu ovšem také například zlevnění cen ropy na světových trzích, které snižuje objem českého dovozu.
Příznivý je nejen zářijový výsledek zahraničního obchodu ČR, nýbrž celkový vývoj od začátku roku. Přebytek zahraničního obchodu totiž meziročně za těchto deset měsíců narostl o dalších takřka 58 miliard korun.
Vývoz meziročně stoupá v procentuálním vyjádření více dvakrát rychleji než dovoz, což je potěšitelné samo o sobě, ale zejména po přihlédnutí k faktu, že tahounem české ekonomiky je momentálně spotřeba. Právě rostoucí spotřeba se pochopitelně týká nejen domácího, ale i dováženého zboží, jehož import by tak měla podněcovat. Pokud však i tak vzestupná dynamika exportu předčí dynamiku dovozu, jde vzhledem k mezinárodním podmínkám, ztěžujícím export, o velice solidní výsledek.
Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)