
Bilance byla pravděpodobně ovlivněna odeznívání efektu předzásobení se ze strany USA neboť vývoz u většiny skupin vyvážených výrobků meziročně klesl. Nejrazantnější zhoršení statistický úřad zaznamenal u exportu počítačů a elektronických a optických přístrojů, kde došlo k poklesu o téměř devět miliard korun, což představuje meziroční snížení hodnoty o více než 20 procent.
V meziměsíčním srovnání se snížil i přebytek obchodu s kovodělnými výrobky o 1,6 miliardy korun a motorovými vozidly o 1,3 miliardy korun. Lepší výsledky naopak vykázala bilance obchodu s chemickými látkami a přípravky, kde se zmenšil deficit o 2,7 miliardy korun.
Přebytek obchodu se stroji a zařízeními vzrostl o 1,9 miliardy korun a záporná bilance obchodu se základními kovy byla menší o 0,7 miliardy korun. Meziměsíčně po sezónním očištění se zvýšil vývoz o 4,7 procenta a dovoz o 3,4 procenta.
Od začátku letošního roku bilance zahraničního obchodu dosáhla kumulativního přebytku 142,5 miliardy korun, což představovalo meziroční pokles o 14,8 miliardy korun. Za celý letošní rok náš odhad počítá s přebytkem zahraničního obchodu ve výši 182 miliard korun po loňských 225 miliardách korun.
Další měsíce bude zahraniční obchod zřejmě i nadále negativně ovlivněn slabší zahraniční poptávkou a špatnými výsledky německého i českého průmyslu.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)