
Přesto to ale vrhá další negativní stín na americká aktiva a zvýraznilo obavy ohledně udržitelnosti amerického dluhu. A to navíc v prostředí, kdy v se Kongresu bude zřejmě hlasovat o balíčku daňových úlev, který až na druhý pokus prošel během víkendu hlasováním v rozpočtovém výboru Sněmovny reprezentantů, když v tom prvním hrstka republikánů spolu s demokraty hlasovala proti.
Loni přitom deficit federálního rozpočtu dosáhl 6,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a v poměru k HDP se americký dluh blíží 100 procentům. Zhoršení ratingu sice nepředstavuje zásadní změnu a pravděpodobně nebude katalyzátorem odlivu kapitálu z USA, i tak je to ale další díl do mozaiky, kde americká aktiva v očích investorů postupně ztrácejí svůj lesk.

Zhoršení ratingu se odrazilo hlavně na dluhopisech s mimořádně dlouhou splatností, když výnos 30letého amerického dluhopisu během dne vzrostl o více než osm bazických bodů a překročil pět procent. V průběhu dne ale došlo k mírné korekci a pohybu zpět pod pět procent. V tandemu s růstem amerických výnosů rostly i ty eurové.
Americký dolar od rána ztrácel a vůči euru odevzdal zisky z minulého týdne a oslabil o téměř 0,8 procenta k 1,125 USD/EUR. Na pozadí silnějšího eura česká koruna během pondělka mírně oslabila. Polský zlotý po nedělním prvním kole prezidentských voleb zpočátku oslabil, během dne ale ztráty postupně smazal zpět k otevírací úrovni kolem 4,26 PLN/EUR.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)