Zimní turistika je „in“ aneb Rozhlédni se, člověče

Jsme národem turistů a lákají nás zajímavé cíle. Rozhledny jsou díky unikátním výhledům jedny z nejatraktivnějších lokací, a přispívají rovněž k rozvoji turistického ruchu. Dříve jen zřídka využívaná turistická trasa se dnes stává vycházkovým a podnikatelským hitem. 
Nejvyšší hora v ČR – Sněžka – sice měří 1603 metrů, ale nejvyšším tuzemským bodem je Praděd, který i s televizním vysílačem dosahuje nadmořské výšky 1637,5 metru. Foto: Archiv Hotelu Praděd

V Česku se nachází více než 400 rozhleden, což je v přepočtu na jednoho obyvatele nejvíce v celé Evropě. Řadíme se tedy mezi rozhlednové velmoci. Nejčastěji je objevujeme v létě, v poslední době jsme jim však přišli na chuť i v zimě. Řada z nich je totiž otevřena celoročně a nacházejí se na dobře značených turistických trasách, které jsou buď dobře upravené pro pěší, nebo je hravě zdoláme na běžkách.

Rádi poznáváme svou vlast a o víkendech nebo dovolené dáváme přednost cestování po krásách naší země, než třeba eurovíkendům. „Že je o rozhledny zájem, je přínosem pro rozvoj turismu v dané lokalitě a může to pomoci nastartovat rozvoj dalších souvisejících služeb,“ řekl k vlivu rozhleden na lokální ekonomiku Vojen Smíšek, manažer marketingu a PR, společnosti Lipno Servis.

„Češi v sobě stále mají podnikavého turistického ducha. Na náš systém turistického značení můžeme být pyšní. Na pěších túrách vždy rádi využijeme místa k odpočinku, která se mnohdy pojí se zajímavým místem v krajině, kde si mohou lidé jako odměnu za náročný výšlap prohlédnout českou krajinu právě z nějaké rozhledny,” vysvětluje jeden z důvodu obliby rozhleden Helena Brabencová z Muzea hlavního města Prahy.

PSALI JSME:
Zimní trumfy cestovních kanceláří

Stezka korunami stromů 

Koncept turistických tras pochází ze sousedního Německa, kde vznikla vůbec první Stezka v Bavorském lese. Za jasného počasí a dobré viditelnosti je možné pozorovat 200 km vzdálené panorama rakouských Alp s ledovcem Dachstein. Díky českému investorovi se ji v roce 2012 podařilo vybudovat na Lipně.

„Stezka je unikátní tím, že její lávka pozvolně stoupá z úrovně země a postupně se proplétá mezi stromy až k jejich korunám. Ve výšce 25 metrů se pak napojuje na vyhlídkovou věž, která sahá až do 40 metrů,” dokládá unikátnost stezky Smíšek. Celá trasa měří 675m, je plně bezbariérová a ve věži je navíc umístěn jeden z nejdelších suchých tobogánů v Česku.

Okolí stezky je rovněž dějištěm mnoha akcí. Jednou z největších je například Lipno Sport Fest, během něhož se na Stezku vybíhá v rámci jednoho ze závodů, oblíbený je také novoroční výstup na Stezku. Místo bylo vybráno jednak kvůli krásným výhledům, ale také díky fungující infrastruktuře a zázemí ubytovacích kapacit, restaurací, lanové dráhy či půjčoven sportovního vybavení a Aquaworldu.

PSALI JSME:
Češi nadávají na své hory, ale stejně na ně jedou

Vartovna

Celokovová rozhledna Vartovna leží na hranici katastrů obcí Seninka, Liptál a Jasenná v nadmořské výšce 651 metrů nad mořem a byla postavena v roce 2009. První reálná myšlenka na vybudování stálé rozhledny vznikla již v roce 1996 při tvorbě prvního územního plánu obce.

Z vyhlídkové plošiny ve výšce 35 metrů lze dohlédnout až na Radhošť, Lysou horu, Buchlov, vzdálené vrcholy Velké Fatry na Slovensku, za jasné viditelnosti je vidět Klak v Malé Fatře a Martinské hole nad Žilinou. V dohledu jsou i větší města, jako jsou např. Vsetín, Vizovice, Zlín či, Otrokovice. A že se obec pro výstavbu rozhledny rozhodla správně, svědčí nebývalý zájem výletníků, jež si během celého roku dopřávají procházku na vrchol.

„Naše rozhledna přilákala lidi do přírody. Nádherné výhledy do okolí pohladí na duši, proto se návštěvníci rádi vracejí,“ dokládá turistickou atraktivitu místa Ivan Juřica, místostarosta obce Seninka. U rozhledny se konají nejrůznější kulturní i sportovní akce, a navíc se stala místem pravidelných novoročních setkání.

Vartovna. Foto: Archiv obce Seninka

PSALI JSME:
Hotel v Praze je na Silvestra až pětkrát dražší než v jiných krajích

Ať žije Petřín…

Vzorem pro Petřínskou rozhlednu byla Eiffelova věž v Paříži. Ta svým vzhledem v roce 1889 natolik nadchla Klub českých turistů, že se rozhodli její zmenšenou verzi postavit v Praze. Stavitelem se tedy stalo nově vzniklé Družstvo pro výstavbu Petřínské rozhledny.  Dominanta Prahy spatřila světlo světa v roce 1891 ku příležitosti Zemské jubilejní výstavy.

Petřín. Foto: Pixabay

„Petřínská rozhledna je pětkrát menší než Eiffelova věž, ale stojí na výrazně vyšším místě, proto ji jakoby přerůstá. Za zmínku stojí rozhodně i rychlost stavby, která byla dokončena v průběhu jednoho roku,“ uvádí detaily stavby turistické atrakce Mgr. Olga Šámalová, náměstkyně pro vnější vztahy Muzea hlavního města Prahy.

Návštěvníci z ní mohou přímo sledovat veškeré historické památky Prahy – Pražský hrad, Vyšehrad, Karlův most, Pražské věže i jednotlivé městské kostely. Za příznivého počasí lze obdivovat i vrcholek hory Říp a České Středohoří. Petřín se o přízeň návštěvníků rozhodně bát nemusí. Celoročně je v obležení zástupu turistů. Atraktivitu místa navíc zvyšuje i lanovka, jež vás pohodlně zaveze zhruba 240 metrů od vchodu.

Praděd

Jeseníky s nejvyšší horou Praděd 1492 metrů patří mezi oblíbená turistická místa. Ikonická a originální rozhledna je součástí vysílače a společně s výškou samotné hory Praděd tvoří nejvyšší bod v České republice. Špička vysílače je totiž ve výšce 1637 metrů nad mořem, což rozhlednu předurčuje k turistickému úspěchu. Za příznivého počasí se tak návštěvníci pokochají nejen vrcholem Sněžky, ale i Beskydy budou mít jako na dlani a s trochou štěstí dohlédnou až na Tatry nebo Malou Fatru.

Už na začátku 19. století stávala na jeho vrcholu chýše, která sloužila jako útulek při nepříznivém počasí. Později zde byla turisty postavena jednoduchá budova, jež však nestačila stále stoupajícímu počtu návštěvníků. Proto vznikl nápad postavit na vrcholu Pradědu rozhlednu a chatu.

PSALI JSME:
Kam to v Česku láká turisty nejvíc?

„První zmínka o rozhledně, tehdy zvané Strážní věž, se objevuje v žádosti Moravskoslezského sudetského horského turistického spolku v dnešním Jeseníku ze dne 5. 6. 1903, o svolání stavební komise a vydání stavebního povolení na stavbu rozhledny,“ dokládá prvopočátky rozhledny Tomáš Hrazdil z Hotelu Praděd. U rozhledny byla postavena Poštovní chata, chata Barborka a pomník Skladateli písní dr. Eduardu Schönovi. V roce 1934 byl na věž upevněn dřevěný reliéf, znázorňující vládce hor Praděda.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.