
Růst cen pohonných hmot odráží vzestup velkoobchodních paliv na surovinové burze v Rotterdamu. V pátek se tam například cena nafty vyhoupla na 1114 dolarů za tunu, což je nejvyšší hodnota za více než týden obchodování.
Česká vláda bude právě s cenami na rotterdamské burze srovnávat ceny u českých čerpacích stanic, aby tak posoudila, zda jsou jejich marže stanovovány neopodstatněně vysoko, jak tvrdí kritici. První výsledky tohoto srovnání by měly být k dispozici tento týden.
Ministr financí Zbyněk Stanjura v neděli v České televizi uvedl, že neočekává, že by srovnání odhalilo praxi opravdu zásadního a plošného neobjektivně citelného navyšování marži.
Paliva na rotterdamské burze zdražují v důsledku opětovného vzestupu světových cen ropy. Severomořská ropa Brent se v pondělí prodává až takřka za 112 dolarů za barel, což je nejvyšší hodnota od pondělí minulého týdne.
Ropa zdražuje v důsledku nekončících, ba stupňujících se bojů na Ukrajině a také kvůli víkendovým útokům na saúdskoarabskou energetickou infrastrukturu, které mají na svědomí jemenští povstalci podporovaní Íránem.
Růst cen ropy nahrává válčícímu Rusku. Právě výnosy z prodeje plynu a ropy jsou klíčovým zdrojem financování jeho invaze na Ukrajinu. Západ sice do značné míry v souladu se sankcemi přestal ruskou ropu nakupovat, ta ovšem nachází odběratele třeba v Indii.
Například společnost Hindustan Petroleum si minulý týden objednala dva miliony barelů ruské uralské ropy s dodáním v červnu. Indie je druhým největším asijským dovozcem ropy a největším světovým dovozcem ruských zbraní. Země rovněž zvažuje, že by Rusku za ropu platila místo dolaru v indické měně.
Ruská uralská ropa se v důsledku invaze prodávala v historicky rekordní slevě oproti ropě Brent s okamžitým, fyzickým dodáním. Sleva představovala přes dvacet dolarů na barel. Díky růstu cen ropy však i při slevě inkasuje Rusko za barel ropy mnohem více, než třeba při pandemii.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)
Snad nezůstane u možná a pohonné hmoty vyletí aspoň na 55 kč. Kolony na dálnicích a ve městech jsou už neúnosné…..Trochu pohybu na kole by lidem z měst neuškodila! Tak jen všude jezdí svou kouřící popelnicí s nápisem TDI(ten dým ignoruj).