
Zlato odstartovalo letošní rok pokořením hned několika cenových rekordů. Více než 18procentní nárůst ceny zlata za tři měsíce byl naposledy zaznamenán v roce 1986. Už v březnu zlato překonalo psychologickou hranici tří tisíc dolarů za unci. Dne 22. dubna pak cena zlata vyrostla na 3 500 dolarů – dosavadní historický vrchol.
Analytici velkých komerčních bank se nyní předhánějí ve svých prognózách a odhadují, jaké mety v blízké budoucnosti cena zlata dosáhne. Banky, jako Goldman Sachs či Bank of America, mění rétoriku – z dříve opatrných výhledů se stávají býčí predikce.
Například Bank of America zvýšila v dubnu svou prognózu pro zlato na příští dva roky a odhadla, že cena dosáhne 3 500 amerických dolarů za troyskou unci. Vzhledem k současnému vývoji se tento výhled zdá být poněkud krotký. Není ale jediná, kdo zvyšuje svá očekávání. Goldman Sachs ve svých odhadech zohledňuje extrémní scénář, kdy vidí potenciál dosažení 4 500 dolarů do příštího dubna.
V první polovině letošního dubna se na trhu se zlatem odehrály významné změny. Mezi ty nejzásadnější patří nová politika v Číně, která umožňuje masivní nákupy zlata ze strany pojišťoven. Čínským pojišťovnám vláda nově umožnila investovat až procento svých aktiv do zlata.
Podle odhadů tento krok vytvoří roční dodatečnou poptávku po zlatě okolo 255 tun. To odpovídá přibližně čtvrtině celosvětových nákupů centrálních bank. Pokud čínské pojišťovny začnou ve velkém skupovat zlato, stanou se klíčovým hráčem schopným zachytit jakýkoli krátkodobý pokles a podpořit dlouhodobý růstový trend.
Do hry se také vrací Amerika. Z analýz vyplývá, že globální tok zlata směřuje zpět do Spojených států. Od začátku roku přiteklo na burzu Comex více než 830 tun zlata, což je srovnatelné pouze s dobou pandemie.
Burza rovněž zaznamenala rekordní dodávky zlata – například v únoru 7,5 milionu uncí, v dubnu dalších šest milionů. Roste i fyzická poptávka ze strany investorů prostřednictvím fondů – jen v únoru činily nové nákupy 93 tun, tedy více než za celé první pololetí loňského roku.
Může cena zlata klesnout? Navzdory extrémně býčímu výhledu existují varovné signály. Nálada investorů je na hranici euforie. Většina investorů aktuálně silně věří, že zlato půjde jen nahoru. Tento optimismus je měřen různými indexy, které sledují, co si investoři myslí nebo jak se chovají.
Například ke konci dubna signalizoval index šestiměsíčního sentimentu extrémní přehřátost trhu se zlatem, což obvykle předznamenává cenovou korekci. Zkušenosti z minulosti ukazují, že přehřáté fáze mohou vyvrcholit „přestřelením“ ceny, která by se mohla pohybovat v rozmezí 3 600 až 3 800 dolarů. Poté zpravidla následuje ostrá korekce zpět na 3 200 až 3 000 dolarů za unci.
Zlato letos prochází zásadní proměnou, jaká v jeho historii nemá obdoby. Velcí investoři mají o drahý kov enormní zájem, svět je plný nejistoty a centrální banky mění svůj přístup k diverzifikaci rezerv. Vše dohromady vytváří silný mix, který může výrazně ovlivnit, kam se cena zlata vydá.
Ať už zlato vystřelí k rekordním hodnotám, zůstane stabilní, nebo trochu klesne, jisté je, že je zlato zpátky ve středu pozornosti – a silnější než kdy dřív.
Autor je ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy
(Redakčně upraveno)