A je po senzaci. Nikl není „vzácný kov“

Za poplašnou zprávu by se dala označit informace webu Novinky.cz, který nedávno informoval, že se stát rozhodl zbavit všech zásob vzácných kovů ze Správy státních hmotných rezerv (SSHR). O jaké vzácné kovy by mělo jít, však web neuvedl. Mohlo by to otřást trhem vzácných kovů?
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Novinky dále parafrázují ministerského předsedu Andreje Babiše slovy: „Využití vzácných kovů v případě nouze je podle něj v současné situaci zcela minimální.“ Sám premiér informaci o vzácných kovech ještě víc zamotal. České televizi doslova řekl: „To není žádný zlatý poklad, který stát chce likvidovat,“ aniž upřesnil, co jiného to tedy je.

Obavy opozice i Ruska

Opoziční poslanci nezůstali v dramatizaci situace pozadu. Šéf lidoveckého klubu Jan Bartošek přístup vlády podle Novinek nazval „rabováním a sežráním“. Podle lídra Starostů Víta Rakušana šlo pouze o to, „rozprodat vzácné kovy z hmotných státních rezerv pod cenou, aby bylo na dárečky pro voliče“. O vzácných kovech hovořil v ČT i Jan Skopeček z ODS.

Dál už se nechal nachytat jen ruský web Sputnik: „Česká vláda se rozhodla zbavit všech zásob vzácných kovů ze Správy státních hmotných rezerv. Proč? Protože to vynese moc pěkné peníze. Odhaduje se, že by státní kasa – doufáme, že právě ona – měla získat přes dvě miliardy korun.“

Informací, že se prodejem kovů ze zásob SSHR bude zabývat bezpečnostní rada státu, napětí oněch dnů vyvrcholilo.

PSALI JSME:
Cennější než zlato. Cena palladia vystoupala na historické maximum

Chyba v názvosloví

Nabízela se otázka, jakými vzácnými kovy v ceně miliard korun chce SSHR rozbořit trh. V podstatě by mohlo jít o zlato, stříbro, platinu nebo v současné době nejdražší kov z platinové skupiny palladium, což jsou vzácné kovy, s nimiž se na světových trzích převážně obchoduje.

Na náš e-mailový dotaz redakce FAEI.cz ale mluvčí SSHR Jakub Linka odpověděl: „Vzácné kovy v rezervách nemáme.“ Koordinátorka externí komunikace Edita Pechalová odpověď poněkud upřesnila: „Správa státních hmotných rezerv žádné zásoby zlatých kovů nemá.“

Bude to tedy stříbro nebo palladium? Jakub Linka poté vzkázal: „V českých rezervách máme pouze barevné kovy, jako je hliník, měď, nikl, zinek nebo olovo. Žádné vzácné kovy nemáme. Na Novinkách to mají nepřesně.“ S názvoslovím ale mají zjevně problém i poslanci.

Nevzácné kovy za hubičku

A je po senzaci. Z uvedených kovů je nejdražší nikl. Tak třeba v Kovošrotu Rohatec vykoupí kilo čistého niklu za 150 korun, měděného drátu za 110 korun. Ostatní „vzácné“ kovy ani nestojí za řeč. Jejich výkupní cena se pohybuje od 22 do 34 korun za kilogram. Světové ceny na londýnské burze jsou vyšší: 213 korun za kilo niklu, měď přijde na 133 Kč/kg, zinek 63 Kč/kg, olovo 51 Kč/kg a hliník 43 Kč/kg.

A jak si stojí vzácné kovy? Kilogram zlata se včera na londýnském trhu prodával za 1 092 169,35 Kč/kg, stejné množství palladia stálo 1 309 156,54 Kč/kg, platiny 680 230,85 Kč/kg a stříbra 12 528,56 Kč/kg.

PSALI JSME:
Prodej kovů ze státních rezerv? Na jejich prodej není ideální doba

Zavřít reklamu ×
  1. Napsali to blbě, ale zase ne tak úplně. Měliraději napsat důležité, nebo strategické… Je pitná voda vzácná? Asi není když dám za litr té co mi teče z kohoutku 6 haléřů. Já se v ní koupu a dokonce s ní splachuju záchod. A nebo že by přecejen vzácná byla? V době válek mizí zvony z kostelů. Ne z náboženských důvodů, ale čistě z praktických. Kovy se používají na výrobu zbraní. V tu chvíli mají vyšší cenu než to zlato, protože nepřítel vám za něj zbraně, nebo suroviny na jeho výrobu, neprodá.

  2. Tady se jedná o zásoby kovů určené především pro případ, že by se schylovalo k válce a nebylo možné tyto kovy dovážet vůbec nebo jen za přemrštěné ceny, aby bylo z čeho vyrábět munici pro armádu.

  3. DIskuze na téma co je a co není vzácný kov, je z hlediska toho, co se děje, velmi zcestná.

    Tak jako tak má dojít k rabování státních hmotných rezerv, které jsou určeny pro opravdu velmi výjimečné situace. Při troše štěstí ji nikdy nezažijeme, ale bylo by velmi nešťastné, pokud bychom se zbavovali možnosti ji řešit…

  4. Ano, dnes, když jsou ceny na světových burzách někde ve pr**li, tak je fakt super nápad toto prodat.
    Skorem všechny „kovošroty“ narvaný k prasknutí a nikdo neprodává, všichni čekají až se ceny zvednou. Což může vzhledem k ne zrovna dobré situaci – nestarším krizí a nešířím „poplašnou“ zprávu 🙂 )) trvat i několik let.
    Ale chleba to nepapá a tak to ve skladech vydrží.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý začátek roku v průmyslu

Podle dat statistického úřadu zveřejněných v závěru minulého týdne se českému průmysl start do nového roku příliš nevyvedl. Za meziměsíčním poklesem o 2,3 procenta totiž stojí především zpracovatelský průmysl a ani …

Smíšené výsledky stavebnictví

Statistické výsledky prvního měsíce ve stavebnictví vypadají jako smíšené. Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.