Akciové trhy: Pražská burza byla vůči poklesu ostatních evropských parketů imunní, a to díky ČEZu a jeho vyšší dividendě

Názor
V pondělí byl kalendář prázdný. Hlavní událostí tak byla zpráva z pátečního odpoledne, kdy po zavření trhu vyšlo najevo, že ministerstvo financí podalo (i když to předtím odmítlo, pozn. aut.) protinávrh na valnou hromadu ČEZu.
Hlavní index pražské burzy PX relativně se v pondělí držel a byl zhruba na nule. Na rozdíl od ostatních evropských burz, které ztrácely a nejčastěji se obchodovaly v rozmezí -0,5 až -1 procento. Ilustrační foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Vláda prostřednictvím ministerstva bude chtít vyšší dividendu a navrhuje 145 korun na akcii (návrh vedení ČEZu je 117 Kč). Vzhledem k tomu, že stát vlastní v ČEZu necelých 70 procent, považuji schválení dividendy 145 korun jako prakticky hotovou věc.

Tento případ byl naším optimistickým scénářem. I přes svátek v USA a pravděpodobnou pondělní absenci tamních investorů je zobchodovaný objem s akciemi ČEZu slušný a tvoří kolem 80 procent celé burzy. Ještě doplním, že cena ČEZu v pondělí rostla o 2,40 procenta.

PSALI JSME:
Ministerstvo financí překvapivým návrhem vyšší dividendy zaskočilo i ČEZ

Díky tomu se hlavní index pražské burzy PX relativně držel a byl zhruba na nule. Na rozdíl od ostatních evropských burz, které ztrácely a nejčastěji se obchodovaly v rozmezí -0,5 až -1 procento. Evropské akcie (index STOXX Europe 600) byly první den v týdnu slabší o 0,8 procenta.

Kromě ČEZu mírně rostl, o necelé dvě desetiny procenta, i Colt CZ. Posiloval po osmi nerostoucích obchodních dnech. Nejvíce, necelá dvě procenta, ztrácel Philip Morris ČR. Komerční banka odepisovala asi jedno procento a Erste byla slabší o půl procenta (data před koncem obchodování).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stát bude chtít od ČEZ dividendu 145 korun za akcii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB