Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu v únoru zpomalila

Názor
Růst aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI v únoru zpomalil na své tříměsíční minimum, přesto ale zůstal solidní. Tuzemští průmysloví výrobci hlásí zpomalení tempa růstu výroby i nových objednávek, v obou případech ale růst zůstal z historického pohledu silný. Na zpracovatelský průmysl ale dopadá zhoršení dodavatelských vztahů související s pandemií, což vede ke značnému růstu nákladů.
Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu v únoru zpomalila. Ilustrační foto, zdroj: https://www.freepik.com/photos/man_Man photo created by aleksandarlittlewolf

Rostoucí využití výrobních kapacit zároveň vedlo k růstu zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu, jež se v únoru zvýšila nejvíce od března 2018. Indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v únoru klesl z hladiny 57,0 na 56,5 bodu, což znamená nejnižší úroveň od loňského listopadu.

Finanční trh očekával nárůst na úroveň 58,4 bodu: Tato očekávání vycházela z předpokladů, že zrychlení růstu průmyslové aktivity v Německu a v eurozóně jako celku se promítne i na tuzemském průmyslu. Únorový průzkum ovšem v případě tuzemského zpracovatelského průmyslu hlásí zpomalení růstu výroby i nových objednávek, byť oba příslušné indikátory zůstaly z historického pohledu silné.

Rostoucí využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu zároveň vede k růstu zaměstnanosti a v únoru byl vykázán nejsilnější nárůst od března 2018. Úroveň padesáti bodu v rámci průzkumu PMI odděluje pokles a růst aktivity v příslušném sektoru ekonomiky a stávající hodnota celkového indikátoru PMI pro zpracovatelský průmysl znamená, že aktivita i nadále velmi silně roste.

Na podmínky ve zpracovatelském průmyslu ale nepříznivě dopadají prodlevy v dodávkách materiálů a komponent v souvislosti s výpadky, jež přináší stávající vlna pandemie koronaviru. Zároveň se zvyšují ceny související s dopravou a tuzemským výrobcům tak v únoru výrazně rostly výrobní náklady, tempo růstu bylo nejvyšší za téměř deset let.

PSALI JSME:
Po mírném růstu zřejmě čeká ekonomiku opět pokles. Další vývoj bude záviset na očkování

Nepříznivé dopady pandemie na dopravu a na narušování dodávek bylo ze strany tuzemských průmyslových výrobců zmiňováno již v uplynulých měsících a tyto faktory mohou mít na aktivitu v tuzemském průmyslu nepříznivý vliv i v dalších týdnech. Optimismus mezi tuzemskými průmyslovými výrobci se v únoru sice mírně snížil, přesto ale výrobci zůstávají ve výhledu do dalších měsíců silně pozitivní zejména díky rostoucí poptávce.

Vlna oživení v evropském průmyslu nadále pokračuje, čemuž pomáhá skutečnost, že stávající vlna pandemie nevedla k uzavírkám ve výrobních podnicích anebo k omezením v zahraničním obchodu. Za celý rok 2020 klesla česká průmyslová výroba o osm procent, pro letošní rok bych čekal růst pět až šest procent.

Zásadním faktorem bude, zda se podaří udržet fungování průmyslových podniků i do dalších týdnů, tedy zda se nová omezení související s pandemií nezačnou vztahovat přímo také na provoz, respektive na uzavírky, průmyslových podniků.

Podíl průmyslové výroby a exportů je v případě české ekonomiky zásadní a případné uzavírky v průmyslové výrobě by nutně vedly k úvahám o negativní revizi výhledu výkonu české ekonomiky, tedy ukazatele hrubého domácího produktu (HDP), pro celý letošní rok.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Aktivita v průmyslu ČR v únoru brzdila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý začátek roku v průmyslu

Podle dat statistického úřadu zveřejněných v závěru minulého týdne se českému průmysl start do nového roku příliš nevyvedl. Za meziměsíčním poklesem o 2,3 procenta totiž stojí především zpracovatelský průmysl a ani …

Smíšené výsledky stavebnictví

Statistické výsledky prvního měsíce ve stavebnictví vypadají jako smíšené. Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.