Po mírném růstu zřejmě čeká ekonomiku opět pokles. Další vývoj bude záviset na očkování

Názor
Česká ekonomika podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně o 0,6 procenta a její meziroční pokles se zmírnil z -4,9 procenta na -4,7 procenta.
Další vývoj tuzemské ekonomiky bude záviset především na tom, jak se podaří zvládnout očkování. Ilustrační foto: Freepik.com (Medical photo created by freepik – www.freepik.com)

Ve srovnání s prvním odhadem ze začátku února tak došlo k nepatrné revizi ve směru mírně vyššího růstu hrubého domácího produktu (předchozí odhad hovořil o růstu HDP o 0,3 % mezikvartálně a o mínus pěti procentech meziročně – pozn. aut.). Za celý loňský rok zaznamenalo tuzemské hospodářství vlivem koronavirové pandemie historicky nejhlubší pokles o 5,6 procenta.

Výkon ekonomiky tak byl ve čtvrtém čtvrtletí nad očekávání dobrý, a to hlavně díky velmi dobrým výsledkům průmyslu. Ty se odrazily v rekordních přebytcích zahraničního obchodu a čistý export tak představoval hlavní zdroj mezičtvrtletního růstu HDP (s příspěvkem jednoho procentního bodu). K němu ve stejném rozsahu přispěly také vyšší výdaje vlády.

Spotřeba domácností oproti třetímu čtvrtletí naopak poklesla o čtyři procenta, a to i přes předvánoční otevření obchodů. Investice i nadále doplácely na zvýšenou míru nejistoty a oproti loňsku byly nižší o 12,3 procenta, mezičtvrtletně však již klesly jen o 0,3 procenta.

PSALI JSME:
Česko má za rok 2020 rekordní přebytek zahraničního obchodu

Meziroční pokles hrubé přidané hodnoty se ve zpracovatelském průmyslu zmírnil z 4,6 procenta na 1,1 procenta a ta se tak již nacházela na dosah předkrizovým úrovním. V odvětví služeb a obchodu pokračoval nucený útlum ekonomické aktivity a přidaná hodnota klesla meziročně o 3,3 procenta, resp. o 14,7 procenta.

Odchylka skutečného meziročního vývoje ekonomiky od vývoje námi prognózovaného (ve výši +1,6 p.b.) byla dána vyšší dynamikou vládní spotřeby a výrazně lépe se dařilo také čistému exportu. Mírně vyšší růst ve srovnání s naší prognózou vykázaly i fixní investice.

Meziroční růst spotřeby domácností byl naopak o 0,7 procentního bodu nižší, než jsme čekali, když vliv prosincového rozvolnění protiepidemických opatření byl pravděpodobně slabší, než jsme předpokládali.

PSALI JSME:
HDP: Zpřesněná data potvrdila solidní odolnost tuzemské ekonomiky

Začátek letošního roku se nesl ve znamení přetrvávajících protiepidemických opatření a rychlého šíření nákazy. To nakonec vedlo k jejich dalšímu zpřísnění od začátku tohoto týdne. V prvním čtvrtletí tak tuzemské hospodářství zřejmě klesne.

Služby a maloobchod zůstávají zavřené a k problémům s dodávkami výrobních vstupů v průmyslu se zřejmě přidá i zvýšený nedostatek pracovních sil, a to v důsledku plánu na vyšší míru testování a úplného uzavření škol a školek.

Na růst průmyslové produkce ve čtvrtém čtvrtletí navíc působila snaha některých prodejců o předzásobení se v souvislosti s koncem přechodného pobrexitového období, či vlivem nových emisních norem platných od začátku letošního roku v automobilovém průmyslu. Zatímco ve čtvrtém čtvrtletí tyto skutečnosti působily na vyšší růst ekonomiky, v prvním čtvrtletí by měly mít opačný vliv.

PSALI JSME:
Největší propad HDP v novodobé historii

Další vývoj ekonomiky bude záviset především na tom, jak se podaří zvládnout očkování. To je však v tuzemsku stále na začátku a s ohledem na plánované dodávky vakcín se tak významnějšího ekonomického oživení nejspíše dočkáme až v druhé polovině roku.

Pro celý rok 2021 očekáváme růst českého HDP o 2,6 procenta s tím, že rizika tohoto odhadu jsou ve světle posledního vývoje pandemie vychýlena ve směru nižšího růstu. Největším rizikem je případné úplné uzavření průmyslových odvětví, které by se podepsalo na výrazném zhoršení výhledu tuzemského hospodářství a na zásadním zhoršení stavu veřejných financí.

Problematická je především skutečnost, že v ostatních státech průmysl pokračuje ve své činnosti a v případě přerušení dodávek vstupů od českých producentů by tak mohlo dojít k jejich nahrazení výrobci z jiných zemí. To by mělo dlouhodobé dopady na tuzemský výrobní sektor a významně by oslabilo schopnost ekonomiky k rychlému oživení.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Když teď vláda vypne český průmysl, svět mu uteče, což způsobí nedozírné škody

Zavřít reklamu ×
  1. Očkování pochybnou vakcínou nic neřeší.Spása jsou léky osvědčené 40 letou tradicí jako Ispoprinosine a Ivermectin. Bohužel jeich cena je mizivá(kolem 100 kč) a to vládě moc na provizích peněz neudělá.Státy co mají slušnou vládu jako Slovensko a Bangladéž už mají díky léku Ivermectin Covid 19 pod kontrolou a na JIP už je stále méně lidí……Tady v ČR takřka nemožné.Jediný lékař v Brně u Svaté Anny se „šprajcl“ a lék Ivermectin nasadil na léčení lidí.Děkujeme pane Rezek za odvahu bojovat proti vládě a její korupci.

  2. Manželka je doktorka na covidáriu. O těchhle lécích jsme spolu mluvili a řekla mi jedno: I kdybychom strašně moc chtěli, NESMÍME to použít bez toho, aby to bylo schválené právě na covid! Na to jsou prostě předpisy a tečka! Všichni si kryjou záda, a není taky divu. Celkem často tahají lidi doktory po soudech a často opravdu za nesmysly typu „zemřela 97letá babička, která šla do nemocnice v perfektním stavu a doktoři ji tam dorazili“ (selsky vzato: není moc 97letých lidí, co jsou v perfektním stavu a jdou do nemocnice) Kdyby nějaký ten neschválený lék doktoři někomu dali, a on mu náááhodou nějak ublížil, tak je z toho průšvih jak kráva a doktor by to odseděl. Žádné kecy o „dobré víře“ by mu nepomohly. Takže jo, je to padlé na hlavu, ale nemůžou za to doktoři (ti jsou svým způsobem tak trochu pohůnci – jednou nohou ve službě a druhou v kriminále), můžou za to ti, kteří to ještě pořád neschválili! A když se podíváte na dnešní svět s odstupem, tak je to všude stejné. Zdravý rozum se vytratil (na všech frontách), všichni všem a za všechno hrozí soudem, nekonečnými tahanicemi, způsobováním problémů, a tak dál. Proto dneska sedíte u doktora X hodin – protože MUSÍ každého detailně vyšetřit, MUSÍ všecko sepsat jako obhajobu k případnému soudu, a to trvá. A není to tak jenom u doktorů, stačí se rozhlídnout kolem sebe. Kdybysme se všichni vrátili k selskému rozumu a troše té základní poctivosti, bylo by tu podstatně líp. Chápu, že se mnou asi nesouhlasíte, ale to mi nevadí. Já vás o ničem nepřesvědčuju. 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru