
Ještě více jestřábím dojmem pak působí skutečnost, že 7 z 18 členů FOMC výboru (Federální výbor pro volný trh v rámci Fedu, pozn. red.) očekává první zvýšení úrokových sazeb před koncem roku 2022. Naše prognóza předpokládá dvojí zvýšení amerických úrokových sazeb v druhé polovině roku 2023.
S postupným přibližováním okamžiku prvního zvýšení sazeb se blíží i chvíle, kdy Fed začne snižovat objem nákupů aktiv. První zmínky o plánu na snižování množství nakupovaných aktiv bychom mohli od představitelů Fedu slýchat již v průběhu léta a jeho oficiální ohlášení čekáme na podzim. K samotným nižším nákupům by pak mělo docházet od počátku roku 2022.
Na jestřábí zprávy z americké centrální banky reagovaly dolarové úrokové sazby poměrně silným nárůstem. To byl samozřejmě významný impuls i pro samotný americký dolar, který vůči euru posílil ze zhruba 1,211 USD/EUR před včerejším jednáním Fedu na dnešních přibližně 1,194 USD/EUR, tedy o necelé 1,5 procenta.
Již v minulosti jsme viděli, že akciový trh je na jakékoliv indikace možného snížení podpory ze strany Fedu citlivý a nepřekvapí tak, že včera ztrácel (index S&P 500 klesl o zhruba půl procenta – pozn. aut.).
Na regionálním trhu dnes dominovaly výše zmíněné globální události a ve vleku oslabujícího eura tak ztrácela jak česká koruna, tak i maďarský forint a polský zlotý. Zpět k silnějším hodnotám by koruně mohlo pomoci blížící se jednání bankovní rady České národní banky, které se koná příští středu.
Převážná část finančního trhu a také většina analytiků po jestřábích vyjádřeních tuzemských centrálních bankéřů z posledních dnů očekává, že centrální banka ve středu zvýší úrokové sazby. Zajímavé zcela jistě budou také možné indikace toho, jak by se úrokové sazby měly vyvíjet v dalších měsících.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)