Nebezpečný trend, 85 procent firem se setkalo s pozdní platbou faktur

Průměrná doba splatnosti, kterou firmy svým zákazníkům umožňují, představuje 29 dní. Foto: Pixabay

Více než 85 procent firem se v letošním roce setkalo s pozdní platbou faktur. Ukazuje to každoroční studie Komory certifikovaných účetních a společnosti Instrum Justitia, přední evropské firmy, která poskytuje služby při správě pohledávek.

Zpráva má aspoň jednu – byť malou – pozitivní část: loni byla situace ještě horší, protože se s pozdním splacením faktur setkalo až 93 procent firem. Čísla z posledních dvou let každopádně ukazují na to, že pozdní uhrazení svých závazků se stává jakýmsi vynuceným standardem. Tento trend je přitom nezávislý na obecné ekonomické situaci, na růstu nebo poklesu ekonomiky v tuzemsku i zahraničí.

Z průzkumu společnosti Instrum Justitia a Komory certifikovaných účetních dále ukázal, že více než 60 procent firem se v uplynulých dvanácti měsících setkala s požadavky na delší splatnost faktur, než je zažitá praxe. Je to vlastně přesouvání tlaku na splatnost závazků z jedné firmy na druhou v celém obchodním řetězci.

MAXIMÁLNÍ DOBA SPLATNOSTI JE 60 DNÍ

Průměrná doba splatnosti, kterou firmy svým zákazníkům umožňují, představuje 29 dní. Některé firmy přitom svým klientům poskytly splatnost faktur výrazně delší v rozmezí 90 až 180 dní. Evropská direktiva o zpožděných platbách přitom jasně stanoví maximální dobu splatnosti faktur na 60 dní. Mnoho odpovědných lidí ve firmách o této směrnici ovšem neví, dělají, že ji neznají, nebo nad ní jednoduše mávnou rukou.

Pouze velmi zanedbatelná část firem přitom patří mezi „vyvolené“ společnosti, které se dočkají platby dříve, než je zažitá praxe. Označují to jako fair play jednání.

Přibližně polovina firem přitom své obchodní partnery s ohledem na jejich schopnost platit závazky vůbec neprověřuje a řídí se pouze historií svých obchodních vztahů, svým vlastním pocitem, nebo se dokonce schopností platit závazky vůbec nezabývají. Nástroje jako credit scoring, credit check nebo příslušné rejstříky a ratingy firem na prověření svých obchodních partnerů pak používá poměrně zanedbatelné procento dotazovaných,“ uvedl Karol Jurák, výkonný ředitel Intrum Justitia pro Českou republiku.

POZDNÍ PLATBY SE TÝKAJÍ VŠECH

Pozdní platby přitom nejsou výhradní doménou velkých firem, které se tak chovají vůči menším dodavatelům, jak je ve veřejnosti zakořeněno. Týká se to všech. „Nadpoloviční většina firem uvádí, že se setkávají s pozdními platbami jako plošným jevem, při kterém v řetězci dodavatelů všechny subjekty prodlužují splatnost či zpožďují úhrady svým dodavatelům“, komentuje Libor Vašek, předseda Komory certifikovaných účetních.

Nejčastějším důvodem, proč firmy souhlasí s pozdním uhrazením faktury, je obava podnikatelů, že by jinak jejich byznys převzala konkurence. Řešení pohledávek pomocí outsourcingu na společnost zabývající se správou pohledávek přitom využívá pořád velmi málo firem – pouze 16 procent.

Včasné placení pohledávek by přitom pro 11 procent firem znamenalo možnost přijmout více nových zaměstnanců a až pro 35 procent firem by včasná platba umožnila zvýšení výroby, rozšíření služeb a další růst podniku.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena