Anatomie překvapivě dobrého čtvrtletí

Globální trhy uzavírají letošní první čtvrtletí v zelených číslech po velkém odrazu ztrátových krypto a technologických trhů v roce 2022. Volatilní čtvrtletí přineslo dramatickou lednovou rally na základě ne tak špatných fundamentů a značně negativní pozice investorů.
Nejvýkonnějšími hráči indexu S&P 500 byli v prvním čtvrtletí roku 2023 technologičtí giganti NVIDIA (85 %), Meta (71 %) a Tesla (57 %). Ilustrační foto: Depositphotos.com

Americký spotřebitel zůstal silný, ceny plynu v Evropě klesly a Čína se znovu otevřela. Zisky společností ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku byly odolné, zatímco v únoru došlo na ověření reality poklesu inflace, přičemž služby a mzdy se držely při zemi.

Březen přinesl krachy Silicon Valley Bank a Credit Suisse, což vyvolalo obavy z krize a snížilo prognózy růstu a inflace. Vstup trhů do druhého čtvrtletí hodnotíme pozitivně, přičemž rychlejší zpomalení růstu bude tlačit na zisky, ale dřívější snížení sazeb pomůže ocenění. Náš příběh o oživení ve tvaru písmene U má nyní tvar písmene V.

Ocenění indexu S&P 500 mírně vzrostlo na 17,6násobek forward P/E, což je v souladu s dlouhodobým průměrem. Napomohl tomu pokles výnosů amerických desetiletých dluhopisů o 30 bazických bodů na 3,55 procenta a pokles celkové inflace v USA na šest procent. To podpořilo aktiva s dlouhou durací, od kryptoaktiv po dluhopisy.

Očekávání růstu zisků v USA překvapivě zůstala na čtyřech procentech, k čemuž přispěl nárůst kompozitního indexu PMI S&P na 53,3 a odhady růstu hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí na úrovni tří procent. Nízká výkonnost cyklických aktiv, od akcií s malou tržní kapitalizací po komodity, však zdůraznila prudký základní nárůst obav z růstu a zisků.

Technický průmysl vzrostl o 18 procent v čele s polovodiči (36 %) a komunikacemi o 17 procent. Finanční sektor klesl o sedm procent v čele s bankami (-13 %). Klesli také defenzivní vítězové z roku 2022 – veřejné služby a farmacie.

Nejvýkonnějšími hráči indexu S&P 500 byli technologičtí giganti NVIDIA (85 %), Meta (71 %) a Tesla (57 %). Ztrátové byly regionální banky First Republic (-88 %) a Zions (-37 %). Evropský Stoxx50 vedly luxusní značky Hermes (26 %), Kering (23 %) a LVMH (21 %), zatímco Glencore (-16 %) a další komoditní akcie zaostávaly.

Francie, Německo a Itálie posílily o deset procent. Tchaj-wanská rally o 13 procent, tažená společností TSMC (19 %), vedla globální trhy. Baidu (+39 %) vedl Hongkong, který v poslední době zaujal rozpad Alibaby.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena