
Řekněme, že start-up má minimální výši investice 100 tisíc eur při investičním kole ve výši jednoho milionu eur. To dává smysl, protože menší částky by pro zakladatele projektu znamenaly příliš roztříštěné podíly a daleko komplikovanější administrativu. Při průměrné investici „andělského investora“ 25 tisíc eur jsou k naplnění minimální výše investice zapotřebí investoři čtyři.
V tu chvíli je jednou z možností naplnění potřebné částky jejich propojení: Díky možnosti založit SVP (special purpose vehicle), tedy společnost vzniklou výhradně pro účely společné investice, může dát síly dohromady více menších investorů a do projektu vstoupit jako jeden. Podíly si pak mezi sebou poměrově dělí. Startup tak nejenže pravděpodobněji vybere potřebné prostředky, ale navíc s menšími investory získá spoustu užitečných kontaktů nebo názorů z praxe – jak známo, víc hlav víc ví.
Proto je třeba vytvářet příležitosti, které by takovým investorům daly možnost podílet se na investici, na niž by sami nedosáhli. Ti pak mohou zároveň investovat s tím, že podstatně rozmělní riziko, protože nejsou v celé věci sami. Syndikace je přitom nejúčinnější cestou, jak vytvořit síť menších investorů, a tím pádem posílit i možnosti jejich propojení.
Syndikace posílí start-upový ekosystém
Zatímco za velkou louží jsou tzv. andělské syndikáty (viz dlouhý seznam na AngelListu – pozn. aut.) běžnou praxí, na starém kontinentu zatím na svůj větší rozmach čekají. Kromě mírně komplikovanější legislativy než v USA přitom syndikacím menších investorů u nás nestojí nic v cestě – a navíc by pro celý evropský startupový ekosystém mohly představovat tolik potřebnou vzpruhu.
Zářným příkladem je právě kolébka syndikací – USA. Dodneška se tam tato praxe dokonce vyvinula tak, že tamní syndikace už téměř nahrazují investiční fondy, protože jsou schopné nasbírat dostatek i bez nich.
Do toho však u nás máme ještě daleko. Na vině určité opožděnosti starého kontinentu jsou na jednu stranu složitější právní regulace jednotlivých zemí, ale také velikost start-upového trhu, který je na „andělské investory“ stále chudší, než ten americký. Téma syndikace je nicméně v Evropě velmi aktuální, protože jde o jednu z účinných cest, jak posílit mezinárodní investice. V Česku syndikace vázne zejména kvůli nedostatku „angel investorů“, ale přesto zde existují úspěšné pokusy.
Autor je zakladatel a CEO Depo Ventures
(Redakčně upraveno)