Banky měly v září hypoteční žně. Na dlouho poslední

Názor
Říjnové zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték v září vzedmulo silnou vlnu zájmu o sjednání ještě stále poměrně hypotéky. Byla patrná už v srpnu, ale naplno se projevila s koncem prázdnin, právě v září. Hypotéku si sjednal nejvyšší letošní měsíční počet klientů, více než devět tisíc lidí. Objem sjednaných hypoték dosáhl 20,8 miliardy korun. To je zřetelně nadprůměrné číslo, jelikož průměrný měsíční objem letos činí zhruba 17,5 miliardy.
Banky měly v září hypoteční žně. Foto: Pixabay

Po zpřísnění podmínek, které platí od začátku října, na hypotéky nedosáhne až čtvrtina žadatelů, kteří na ni v září ještě dosáhli. V posledním letošním čtvrtletí, zejména pak v listopadu a prosinci tak lze čekat citelný propad počtu i objemu sjednaných hypoték. Ten ještě umocní zvyšování jejich průměrné sazby. Ta v září vzrostla pouze docela nepatrně, ze srpnové úrovně 2,53 na 2,57 procenta.

Letos v březnu průměrná sazba hypoték činila 2,46 procenta, takže za poslední půlrok vzrostla pouze o zhruba desetinu procentního bodu. Zato dvanáctiměsíční sazba tuzemského mezibankovního trhu PRIBOR stoupla za stejné období, mezi březnem a zářím, z úrovně 1,12 na 1,79 procenta. Jinými slovy, bankám v posledním půlroce zdražují zdroje, jimiž kryjí své hypoteční úvěry, zhruba šestkrát rychleji, než jak své hypotéky zdražují. Poslední půlrok tedy citelně nahlodal marže bank a je zjevné, že pokračování takového stavu pro ně není žádoucí. Ani banky nechtějí dlouho „jet na krev“.

PSALI JSME:
Češi mají dražší hypotéky než většina Evropanů

Banky už navíc v posledním letošním čtvrtletí nebudou tak vehementně soupeřit o klienta a o udržení svého tržního podílu, protože zmíněná vlna zájmu o hypotéky, daná vyhlídkou zpřísnění jejich podmínek, opadne. Banky se tedy „zahojí“ citelným navýšením hypotečních sazeb. Průměrná sazba hypoték se tak na přelomu roku ocitne v blízkosti tří procent.

Další růst sazeb nastane v roce 2019. Česká národní banka totiž bude pokračovat ve zpřísňování své měnové politiky. V důsledku toho budou bankám dále zdražovat zdroje krytí hypotečních úvěrů. Zmíněná dvanáctiměsíční sazba PRIBOR se do konce roku 2019 zvýší až ke tříprocentní úrovni. Ruku v roce s tím bude stoupat průměrná sazba hypoték. Do konce roku 2019 se dostane do pásma 3,75 až čtyř procent.

Hypotéka zkrátka už opět bude „luxusním“ produktem, na který podstatná část tuzemských domácností bude muset zapomenout.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Zklidnění na devizových trzích

Po předchozích volatilních týdnech byl tento ve znamení zklidnění situace na globálním devizovém trhu. Dolar si v podstatě držel vůči euru relativně silné úrovně v blízkosti hladiny 1,06 USD/EUR.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB