
Pohonné hmoty v příštích sedmi dnech zlevní, v rozsahu kolem patnácti haléřů na litr. Definitivně tak zvrátí trend, který trval od počátku letošního roku. Ceny rostly až do konce července. Po přechodné stagnaci první poloviny srpna ale začnou nabírat klesající trend.
Hlavním důvodem je pokles cen ropy na světových trzích. Od počátku letošního srpna zlevnila ropa Brent o pět dolarů na barel. Ze 76,30 na 71,30 dolaru za barel. Toto bezmála sedmiprocentní zlevnění se v cenách pohonných hmot v ČR teprve ještě projeví, neboť vývoj cen benzínu a nafty v ČR má zhruba dvou- až třítýdenní zpoždění za vývojem cen ropy.
Ropa zlevňuje vlivem šíření delta mutace covidu v asijských zemích, jako je Čína či Japonsko. To je stále kritičtější. Zdravotníci mají například za to, že šíření nákazy v japonské metropoli Tokiu, kde před několika dny skončily olympijské hry, se již dostalo mimo jejich kontrolu.
Související omezení dopravy v zemích, jako jsou právě Japonsko či Čína, jež patří k největším světovým dovozcům ropy, vytváří citelný tlak na pokles ropných cen.Ty tlačí dolů také postupné navyšování limitů těžby, o němž minulý měsíc rozhodli klíčoví světoví těžaři z kartelu OPEC a jejich spojenci.
Těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem dojednali pravidelné, každoměsíční navyšování těžby, přičemž s navyšováním začínají již nyní v srpnu. Americký prezident Joe Biden navíc vybídl Saúdskou Arábii a její spojence v regionu, aby zajistili navýšení dodávek ropy na světové trhy. Rijád představuje dlouhodobého vojenského spojence Washingtonu.
Biden sice zatím nejnaléhavěji z amerických prezidentů volá po odklonu od fosilních paliv, i pod vlivem alarmující klimatické zprávy OSN z tohoto týdne, avšak zároveň stále vnímá důležitost dostupných cen energií a paliv pro vnitropolitické „klima“ v USA. Výraznější růst cen energií a paliv v USA tradičně snižuje šance stávajícího prezidenta na znovuzvolení.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)