Bloomberg: Nejbohatší lidé světa kvůli koronaviru od pondělí zchudli. Babiš přišel o necelých pět miliard

Názor
Pětistovka nejbohatších lidí světa dle Bloombergu přišla v uplynulých pěti obchodních dnech kvůli burzovním propadům v souhrnu o 444 miliardy dolarů, plyne z dat Bloombergu. To odpovídá 10,3 bilionu korun, což je suma, jež se blíží hodnotě všeho toho, co česká ekonomika vyprodukuje za dva roky.
Andrej Babiš, český premiér a jak vyplývá z loňského žebříčku časopisu Forbes čtvrtý nejbohatší člověk v ČR, podle agentury Bloomberg zchudl od pondělí o pět miliard korun. To je zhruba tolik, o co podle Forbesu Babiš meziročně přišel v roce 2019 (70 miliard korun) ve srovnání s rokem 2018 (75 mld. Kč.). Foto: Depositphotos.com

Největší boháče planety zasáhl zejména propad burz, který byl nejdramatičtější od světové finanční krize roku 2008. Trhy se obávají dopadu šíření koronavirové nákazy na ziskovost firem a podniků, což vede k pádu cen akcií.

Ze všech lidí světa kvůli koronaviru v uplynulých pěti dnech nejvíce zchudl Jeff Bezos, zakladatel a šéf Amazonu. Bezos od pondělí zchudnul o 11,9 miliardy dolarů neboli takřka 275 miliard korun. Pokud by o takový majetek přišel nebohatší Čech Petr Kellner, který ovládá skupinu PPF, už by byl na mizině. Kellnerův majetek nyní podle Bloombergu činí 11,8 miliardy dolarů neboli zhruba 272 miliard korun. Kellner kvůli koronaviru přišel od pondělí o zhruba 18,5 miliardy korun.

Majetek Andreje Babiše, toho času českého premiéra, se za stejnou dobu podle Bloombergu scvrkl o necelých pět miliard korun. V letošním roce, od začátku ledna, ovšem Babiš podle Bloombergu zchudl o více než devět miliard korun.

Proti ztrátě těch vůbec nejbohatších na světě jsou to však jen „drobné“. Po Bezosovi je druhý v pořadí nejrychleji chudnoucích Bill Gates, spoluzakladatel Microsoftu, jehož majetek se podle Bloombergu ztenčil o deset miliard dolarů neboli zhruba 231 miliard korun. Třetí v pořadí je Bernard Arnault, jenž stojí za značkami jako Christian Dior nebo Louis Vuitton. Francouz Arnault je vůbec nejrychleji chudnoucím Evropanem, jelikož od pondělí přišel v přepočtu o 210 miliard korun. Elon Musk, šéf Tesly, pak zchudnul o 208 miliard korun a legendární investor Warren Buffett o 203 miliardy korun.

Špatné zprávy pro boháče tím nekončí. V pondělí zřejmě akciové trhy na svůj propad naváží. Včera totiž vyšlo najevo, že výroba v Číně se v únoru kvůli koronaviru propadla ještě více, než se čekalo. To ohrožuje letošní celosvětový ekonomický růst, ziskovost firem napříč planetou a v důsledku také právě jmění těch vůbec nejbohatších.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Deset procent nejbohatších lidí vlastní 82 procent světového bohatství

Zavřít reklamu ×
 1. Dobře jim tak parchantům. Celý svět je zasviněn plasty,letadla létají tam a zpět,kamiony jezdí přes celou Evropu pro potraviny. Proč,to všechno je? Pár boháčů potřebuje levno nakoupit a draho prodat. Tak se všechno vozí z Číny a tady to montují do aut. Pak si kupte nové auto kde je všechno z Číny. Auto kolem roku 2000 ještě nemá z Číny nic a taky slouží dodnes. To současná auta nezvládnou ani omylem!

  • Bohužel jde jen o propad burzy, jakmile se uklidní situace kolem koronaviru tak se vše vrátí do původního stavu, naopak všichni ještě víc zbohatnou protože lidé utratí miliardy za trvanlivé potraviny, roušku a další nesmysly které by jinak nekoupili. Babička říkala “peníze dělají peníze a bída dělá vši” a měla pravdu, navíc mít 100 miliard nebo 95 je opravdu věc kterou nikdo z nich na vlastní kůži nepocití

 2. ….ale kulový náš slovák a přistěhovalec z východu zo Slovenského štátu s českými papíry nemohl zchudnout…vždyť veškeré podnikání přerušil, pověsil na hřebík a nechal Agrofert a jeho společnosti SVĚŘENECKÉMU FONDU !!!! ( v devadesátých letech se tomu říkalo BÍLÝ KONĚ…dnes svěřenecký fond)
  ….tak jak mohl náš árijsky čistý přistěhovalec, zbohatlý na divoké nekontrolovatelné privatizaci bez EET v 90letech tak jak mohl dnes zchudnout….vy blbouni

 3. Jak mohl zchudnout, když zmanipulovaní lidé skupují všecko, co v regálech najdou, syslí si zásoby. Strašná doba je posledních 30 let. Čistý materialismus. A jisté instituce už neví, jak by ceny za svoje (špatné) služby vyšponovaly.

 4. zchudli? Já si myslím, že je to naopak. Na tomhle koronaviru vydělají miliardy. Jak je to možné? Na rozdíl od drobných akcionářů své podíly prodávat nemusejí, volných finančních prostředků mají více než dost. Tudíž nepřicházejí o žádný majetek. Pořád mají ta stejná % v různých firmách. A vzhledem k tomu, že disponují i velkými finančními rezervami, mohou nyní zalevno skupovat další společnosti.
  Takže jediný, kdo na tom prodělá, jsou drobní akcionáři, co vystrašeně prodávají. A také na tom prodělají různé fondy, protože ty mají nastavené určité mechaniky odprodeje ztrátových titulů. Tedy prodělají na tom zejména obyčejní lidé. Miliardáři se budou mít za se líp.

 5. Kdyby Bureš ulehl do penálu,chudej jako kostelní myš a s parohama, že by se nevešly do hangáru v Ruzini, uvěřím, že existuje nějaká vyšší spravedlnost. Tu justiční má koupenou.

  • Rudlik. Inteligentní fanatik ODS, Tolik pravopisných chyb neudělá cikán ze zvláštní školy.

  • O kolik milionů přišel neúspěšný kandidát na prezidenta Horáček krycím jménem sázkař? Nebo také neúspěšný kandidát Drahoš krycím jménem Boss.

   • To je mi líto, že se tak zchudli. Ale snad se z toho zase dostanou a bude líp. Držím jim palce. Hlavně ať jsou zdraví a mohou si ty penízky užít.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru