Bramborová krize končí. Zemědělci hlásí lepší úrodu

Názor
Brambor se letos urodilo více. To povede k mírnému snížení cen. Množství brambor však není dostatečné, aby se ceny vrátily na své původní úrovně. Na trhu je obrovský nadbytek cukru, což se promítá do koncových cen. V českých obchodech lze kilogram cukru pořídit za podobnou cenu jako na počátku devadesátých let. Cukrovarům však od té doby výrazně vzrostly náklady na mzdy, energie i pořizování technologií. V důsledku tohoto vývoje se dostávají do ztráty.
Brambor se letos urodilo více. To povede k mírnému snížení cen. Foto: Depositphotos.com

Aktuální odhady sklizní nám říkají, že letošní úroda zemědělských plodin bude lepší než v loňském roce. Obilovin včetně kukuřice na zrno se urodilo 7 638 tisíc tun, což je o 9,8 procenta více než před rokem. Hlavní příčinou zlepšení je vyšší hektarový výnos obilovin. Úroda je sice pod pětiletým průměrem, ale je srovnatelná s desetiletým průměrem.

Zlepšení zaznamenala i úroda brambor. Těch se vypěstovalo 604 tisíc tun, což představuje meziroční nárůst o 3,5 procenta. Z jednoho hektaru se v průměru sklidilo o 0,9 tuny brambor více než v loňském roce. Přesto je letošní odhadovaná úroda brambor nižší než průměr za posledních pět i deset let.

Odhadovaná sklizeň cukrovky 3 499 tisíc tun se meziročně snížila o 6,0 procenta. Může za to snížení osevní plochy o 8,6 procenta, samotný hektarový výnos mírně vzrostl. V současné době se české cukrovarnictví musí pohybovat v rámci hořké reality, která je poznamenána ukončením unijních kvót z podzimu 2017.

PSALI JSME:
České zemědělství není soběstačné, slýcháme. Jeho skutečný problém tkví ale v něčem jiném

Po 49 letech přestalo být omezováno vyráběné množství cukru, což vedlo k rozšiřování výroby a následnému prudkému pádu ceny cukru. Na trhu je obrovský nadbytek cukru, což zemědělce nutí k omezování osevních ploch.

Letošní rok může těšit milovníky máku. Sklizeno bylo 24 tisíc tun, což je o 77,0 procenta více než před rokem. Vzhledem k vysokým loňským cenám máku se zemědělci rozhodli, že jej letos vysadí na větším množství osevních ploch. V důsledku toho se sklizeň máku pohybuje lehce nad pětiletým i desetiletým průměrem, což by mohlo vést ke snížení koncové ceny máku.

Naopak úroda řepky bude letos nižší než v loňském roce. Celkem se podle odhadů sklidilo 1 165 tun, což znamená meziroční pokles úrody o 17,4 procenta. Celková úroda řepky klesá kvůli snížení velikosti osevních ploch i nižšímu hektarovému výnosu. To v konečném důsledku vede k nižšímu odhadu sklizní, než činí pětiletý i desetiletý průměr.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mouchy způsobují v kravských chovech miliardové škody. Vědci mají řešení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.