Brambory meziročně zdražily o 88 procent

Bramborová krize se blíží ke svému konci. Do obchodů se postupně dostávají rané brambory, které utlumí skokový nárůst v cenách. Vysoké ceny zemědělských výrobků jsou ovlivněny špatnou úrodou. Ukazuje se, že české zemědělství není dostatečně připraveno na problémy způsobené suchem.
Do obchodů se postupně dostávají rané brambory, které utlumí skokový nárůst v cenách. Foto: Pixabay

V květnu letošního roku došlo k růstu meziroční míry inflace o 2,9 procenta. Vzhledem k dubnové inflaci o velikosti 2,8 procenta jde o mírný růst, který se vzdaluje od inflačního cíle. Květnová míra inflace se však stále udržuje v tolerančním pásmu.

Růst spotřebitelských cen byl tažen vysokými cenami potravin a nápojů. Spotřebitelé jistě zaznamenali nezvykle vysoké ceny brambor, které meziročně podražily o 88,4 procenta. Tento vývoj byl zapříčiněn špatnou úrodou a nutností dovážet dražší brambory ze zahraničí. K meziročnímu růstu cen došlo rovněž u piva, které zdražilo o 7,2 procenta. Na vyšších cenách zlatavého moku se podepsala špatná úroda chmele a obilovin. Výrobu piva rovněž prodražily rostoucí ceny energií.

Z květnového vývoje cen neměli radost motoristé. Zatímco na začátku května se průměrná cena benzínu pohybovala na úrovni 32,94 koruny za litr a cena nafty byla o 68 haléřů za litr levnější, na konci měsíce se průměrná cena benzínu vyšplhala na 33,69 koruny za litr a cena nafty byla o 96 haléřů za litr levnější. V meziročním srovnání ceny pohonných hmot vzrostly o 3,1 procenta. Zvyšování cen pohonných hmot ovlivňuje vývoj cen dalšího zboží a služeb, protože benzín a nafta jsou klíčové položky nákladů na dopravu.

V oddíle bydlení si můžeme všimnout meziročního růstu cen u nájemného o 3,3 procenta. To v kombinaci s růstem cen za vodu, elektřinu a potraviny prodražuje položky základních životních potřeb. V důsledku tohoto vývoje musí lidé vynakládat více finančních prostředků na uspokojování základních potřeb, což může způsobovat problémy lidem, kterým v poslední době dostatečně nevzrostly příjmy.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena