Británie prochází nejhorší krizí za několik staletí, říká exšéf její centrální banky

Názor
Mervyn King, jenž do roku 2013 vedl Bank of England, tedy britskou centrální banku, míní, že Británie je na tom z ústavního a politického hlediska nejhůře za několika staletí. Podle jeho včerejších slov, pronesených na výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu, však zároveň nehrozí „rozlití“ související ekonomické krize do světa, a to zjevně ani v případě, že současný britský ústavní a politický chaos završí takzvaný tvrdý brexit, tedy brexit bez dohody.
Lord Mervyn King vedl britskou centrální bank do roku 2013. Reprofoto: bbc.com

Brexit podle Kinga nebude mít žádný zásadní ekonomický dopad na zbytek Evropy, a už vůbec ne na zbytek světa. Brexit je podle něj převážně jen domácím problémem Británie, který však přes svoji závažnost pro ostrovní ekonomiku nemá potenciál zásadněji ohrozit ekonomiky jiné.

Takový pohled se rozchází s četnými analýzami, které třeba za probíhajícím citelným propadem německého průmyslu spatřují z podstatné míry právě brexit a nejistotu, kterou vyvolává. Univerzita v belgické Lovani zase spočítala, že takzvaný tvrdý brexit připraví v Česku o místo zhruba 47 tisíc lidí, zatímco brexit s dohodou – „měkký brexit“ – pouze jedenáct tisíc lidí. V důsledku tvrdého brexitu má česká ekonomika přijít o desítky miliard korun.

King rovněž kritizoval Bank of England za to, že zveřejnila analýzu potenciálního ekonomického dopadu brexitu. Tím se podle něj nemístně vydala do politických vod.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dohoda vs. tvrdý brexit: Jak se z českého pohledu liší cla, pohyb osob a pojištění

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý začátek roku v průmyslu

Podle dat statistického úřadu zveřejněných v závěru minulého týdne se českému průmysl start do nového roku příliš nevyvedl. Za meziměsíčním poklesem o 2,3 procenta totiž stojí především zpracovatelský průmysl a ani …

Smíšené výsledky stavebnictví

Statistické výsledky prvního měsíce ve stavebnictví vypadají jako smíšené. Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.