Brusel opět upozorňuje na dlouhodobé boláky české ekonomiky

Názor
Evropská komise včera zveřejnila své pravidelné každoroční hodnocení socio-ekonomické situace České republiky. Evropská komise Česku vytýká předně to, že neučinilo žádný pokrok v reformě penzijního systému a systému financování veřejné zdravotní péče.
Evropská komise ve svém novém složení, v čele s Ursulou von der Leyenovou, bude klást vyšší důraz na environmentální aspekty. Foto: Depositphotos.com

Za problematické Brusel považuje loňské rozhodnutí vlády nenavyšovat věk odchodu do starobního důchodu. Vláda místo tohoto rozhodnutí nepřišla s alternativním řešením, což podle Komise staví otazník za dlouhodobou fiskální udržitelnost penzijního systému. Evropská komise se pozastavuje také nad tím, jak nízké je v České republice inkaso ekologických daní, které zahrnují daň z elektřiny, ze zemního plynu a z pevných paliv, a jak nízká je daň majetková, zejména pak daň z nemovitosti.

Evropská komise celkově konstatuje, že model české ekonomiky založený na vysokém zastoupení průmyslové výroby a souvisejícím exportu, stejně jako na přijímání zahraničních investic, se již vyčerpal. Česko nyní musí svoji ekonomiku učinit méně závislou na jediném druhu produkce, té průmyslové, a zvýšit produktivitu a přidanou hodnotu produkovaného zboží a služeb. Klíčové výzvy představuje stárnutí populace, technologická změna a environmentální udržitelnost.

Nelze říci, že by hodnocení Evropské komise něčím zásadním překvapilo. Brusel opět upozorňuje na dlouhodobé boláky české ekonomiky a léta neřešené problémy. Kromě otálení s důchodovou reformou a reformou veřejné zdravotní péče jde třeba také o vysoké daňové a odvodové zatížení práce nebo překážky podnikatelské aktivitě.

Z hodnocení je patrné, že Evropská komise ve svém novém složení, v čele s Ursulou von der Leyenovou, bude klást vyšší důraz než předchozí Komise na environmentální aspekty. Je tudíž vysoce pravděpodobné, že kvůli zesílenému tlaku Bruselu poměrně brzy dojde k navýšení ekologických daní v ČR. To může pro konečně spotřebitele znamenat zdražení energií, například elektřiny.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Elektřina letos opět zdraží a znatelně zdražovat bude i v příštích letech

Zavřít reklamu ×
  1. Řekl bych, že je to vměšování do vnitřních záležitostí našeho státu – je to podstatně horší než dopis nějaké čínské ambasády, kde se kolem toho dělá aféra a tady jenom držíme hubu.

  2. Tato paní by se měla podívat na čisté příjmy lidí a ne na ty,co ukazuje náš stát,protože když do průměru dávají i ty nenažrance a jejich platy ,tak průměr vyletí…má špatné informace,a proto takto mluví…proč ti nenažranci si berou z cizích zemí jen to ,co se jim hodí a ne třeba důchodovou reformu?třeba v rakousku funguje…tak ať se tam poradí…

  3. Eu opet ukazuje ze nas chtej jen okrádat… To jsme zase vlezli do spolku… Horsi nez RVHP… CZexit!!!!

  4. Z uvedeného vyplývá, že ČR se chová ke svým obyvatelům, příliš ohleduplně a to je třeba změnit. Na chudý lid, je třeba karabáč a vysoké daně, aby si rozežranci v Bruselu mohli říci o vyšší odvody, pro své platy (již tak astronomické). To už je lepší britská cesta, úprku z potápějící se lodi „EU-nik“. Chraň nás pánbúh, před takovým vedením EU!!

  5. EU chce zvyšovat daně, aby mohla ještě víc peněz přerozdělovat a omezovat tak naši svobodu. Jako odpověď bychom měli uzákonit referendum o případném výstupu z EU.

  6. Tato žena co vedla Německý Bundesver a je namočena v tunelýřských kauzách a vyšetřována Německou policií nám bude dávat rady..???. Ví tato papaláška kolik bere normální česká rodina…ví její správný měsíční příjem??.Kdyby si to zjistila ta tohle nikdy nemůže napsat…EU je horší než RVHP…mají nás za své otroky

  7. Je to nehoráznost. Unie se stejně za nějaký čas rozpadne. Bylo to zřejmé už na začátku, ale kdo nechce vidět nevidí.
    Takových chvilek už jsme zažili milion ))

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Izrael prodá Jordánsku 50 miliard litrů vody

Nedostatek pitné vody komplikuje životy lidí ve více regionech na světě. V budoucnu se může stát příčinou masové migrace. Z těchto důvodů je vhodné podporovat rozvoj technologií na odsolování mořské vody.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru