Bude v létě cena pohonných hmot kolem 30 korun za litr?

Proč Saúdská Arábie rozjela ropnou cenovou válku a iniciuje šokové zvyšování těžby ropy v čase, kdy navíc globální poptávka po ní – kvůli hrozbě obchodních válek – spíše pohasíná? Vždyť letos kvůli nízkým cenám ropy může Rijád čelit rozpočtovému schodku kolem 70 miliard dolarů.
V Česku by mohly pohonné hmoty ještě před volbami zlevnit ke třiceti korunám za litr. Ilustrační foto: faei.cz
V Česku by mohly pohonné hmoty ještě před volbami zlevnit ke třiceti korunám za litr. Ilustrační foto: faei.cz

Jenže i tak od příštího měsíce uskupení OPEC+, v němž má Rijád stěžejní slovo, navýší těžbu ropy o dalších 411 000 barelů denně, plyne ze sobotní dohody členských zemí. Saúdská Arábie si totiž potřebuje naklonit amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Izrael měl už na tento měsíc, květen, naplánované letecké údery na íránská jaderná zařízení. Jenže Trump na ně zatím nekývl. Bez podpory USA se do nich Izrael nepustí. A Saúdská Arábie si letecké údery na Írán nepřeje.

V poslední době tradičně napjaté vztahy s Teheránem totiž alespoň elementárně stabilizovala a obává se, že údery by mohly vyvolat širší blízkovýchodní konflikt, který by se vymkl kontrole, takže by na něj těžce doplatila.

Proto potřebuje Trumpa přesvědčit, ideálně při jeho návštěvě v pouštním království již v polovině tohoto měsíce, aby ani přes pokračující lobbing Izraele k úderům nedal zelenou. Vyhoví mu tedy zlevněním ropy, po němž Trump již delší dobu volá. I když tím sama krvácí. Rijád ale toto vyhodnotil jako menší problém než onu širší blízkovýchodní válku.

Největší saúdskoarabský realitní developer, a tamní vládě blízký Dar Al Arkan Real Estate Development, resp. jeho na londýnské burze kotovaná dcera Dar Global, s blížící se návštěvou Trumpa v Saúdské Arábii oznámil nové partnerské projekty s Trump Organization (Trumpův primárně realitní konglomerát, který od jeho nástupu do Bílého domu řídí prezidentovi synové, pozn. aut.).

Společnými silami tak postaví třeba 80patrový mrakodrap v Dubaji (luxusní penthousy v něm mají jít koupit za bitcoiny, jež Trump podporuje – nebo se alespoň do role jejich podporovatele pragmaticky stylizuje) či golfové hřiště v Kataru.

V Česku by v důsledku toho všeho mohly pohonné hmoty ještě před volbami zlevnit ke 30 Kč/l, takže bude zajímavé sledovat, zda a jak si tuzemští politici láci benzinu a nafty přisvojí.

Cena barelu ropy Brent v pondělí v přepočtu spadla poprvé od 12. února 2021 pod úroveň 1 300 korun, vyplývá z údajů agentury Bloomberg. Přitom 12. února 2021 stál litr benzinu v ČR průměrně 28,63 Kč a litr nafty 27,55 Kč, ukazují data CCS. V neděli stál benzin 34,08 Kč/l a nafta 32,71 Kč/l.

Tuzemským čerpadlářům – a nejen jim – se tedy otevřel prostor pro zlevnění v rozsahu několika korun na litr, v případě nafty průměrně celorepublikově potenciálně dokonce pod psychologickou hranici 30 Kč/l. Uvidíme, jak rychle si se zlevněním pospíší. Z bohaté dosavadní zkušenosti víme, že zpravidla moc nespěchají.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek