Izrael udeřil na Írán, zlato vystřelilo na (takřka) historický rekord

Analýza
Izrael nedal na nabádání spojenců v čele se Spojenými státy a v pátek nad ránem místního času podnikl odvetné útoky na Írán. Ten na nej zaútočil o minulém víkendu drony a raketami. Izrael nyní udeřil přesto, že se mu – ve spolupráci se spojenci USA, Británií, Francií a Jordánskem – podařilo víkendový íránský atak takřka zcela neutralizovat, takže z něj učinil spíše symbolickou záležitost, ba až fiasko.
Izrael v pátek nad ránem místního času podnikl odvetné útoky na Írán. Ilustrační foto: IAF

Jenže víceméně symbolická se zdá být i páteční odveta v podání Tel Avivu. Íránská média páteční exploze v Isfahánu, třetím největším městě v zemi, bagatelizují. Jako by si Teherán připravoval půdu pro to, aby již tento úrok Izraeli neoplácel.

A tak nějak, zdá se, čtou situaci také trhy. I když ty tradičně mívají sklon k přehnanému optimismu. Zapomínají, že teokratický režim v Íránu se před pár dny zapřísahal, že pokud Izrael učiní „další chybu“, totiž zaútočí na Írán, dojde na razantní odezvu, proti níž je jeho zmíněný víkendový útok procházkou růžovým sadem.

Nicméně, pokud by byl páteční izraelský odvetný úder vskutku spíše jen symbolický, Teherán nemusí ztratit tvář, když na něj nezareaguje. Zvláště, když si pro to předtím připraví půdu. O což se evidentně právě nyní snaží.

PSALI JSME:
Cena benzínu roste nad 40 korun za litr. Izrael slibuje odvetu Íránu a koruna oslabuje

Proto také zlato, tradiční bezpečné útočiště, po prvotním vzestupu z pátečního rána nad úroveň 2 400 dolarů za troyskou unci, část svých zisků zase odevzdalo. Nad hodnotu 2 400 dolarů za unci v pátek jeho cena vystoupila teprve podruhé v historii.

Poprvé se tak stalo v pátek minulého týdne. Zatímco dnes se zlato dostalo zatím nejvýše na cenovku necelých 2418 dolarů za unci, v pátek před týdnem to bylo na více než 2 431 dolarů za unci – což je absolutní historický (nominální) rekord.

I to, že zlato svůj rekord v pátek nepokořilo, má svoji symboliku. Svědčí to o tom, že napětí na Blízkém východě bylo o něco hustší před prvním íránským úderem než po izraelské odvetě. To naznačuje, že trendem posledních dní je na Blízkém východě – i přes čerstvý útok – mírně snižování vnímaného napětí.

PSALI JSME:
Zlato je na 2 300 dolarech, co bude následovat?

Páteční izraelský útok tak sice lze na první dobrou vnímat jako „zub za zub“, spíše však může jít o to, aby „se vlk nažral a koza zůstala celá“. Tedy aby Izrael věc vyvážil a nasytil „vlka“ v sobě, totiž dostál taktickému imperativu nenechat íránský útok jen tak, ale zároveň se uchýlit k útoku nanejvýš jen takovému, aby ona „koza“, tedy zejména vztah s USA, zůstala celá, bez vážnějšího pošramocení.

Pokud by totiž byl útok Izraele příliš silný, značilo by to, že až přílišně pohrdlivý je k nabádání Spojených států, jež si další eskalaci napětí na Blízkém východě nepřejí. Kromě jiného i z toho důvodů, že by taková eskalace mohla výrazněji zdražit ropu, a tedy pohonné hmoty, i v USA. A tím pádem snížit šance prezidenta Bidena na znovuzvolení.

K úlevě Bílého domu v pátek vývoj ceny ropy kopíroval pohyb ceny zlata. Po prvotním výstřelu barelu Brentu nad 90,50 dolaru se jeho cena rychle propadala k 88 dolarům. I obchodníci s ropou tedy sázejí na to, že se „vlk nažral a koza zůstala celá“.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Může se kvůli současné situaci na Blízkém východě cena ropy vyšplhat na 130 dolarů za barel?

Zavřít reklamu ×
  1. Jo,ty po mě kamenem,já po tobě chlebem platí,a funguje v individuální rovině ,jedinec versus jedinec.Ale stát by humánnost předstírat moc neměl.Když bude,tak končí.Dřív nebo později.Takže Izraeli-reaguj tak,ať okolí ví,co se stane,když se bude snažit Tě prostě ničit.Protože zničit Židy úplně je nejen nemožné,ale i nežádoucí,zbytečné.Ať se všem daří.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silná data z polského průmyslu

Polská průmyslová produkce v dubnu překvapila silným růstem. Meziročně byla v dubnu vyšší o 7,9 procenta, zatímco byl očekáván růst o 5,1 procenta. V březnu přitom došlo k meziročnímu poklesu o 5,6 procenta. Jde …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB