Bulharsko zahájí jednání s Gazpromem o dodávkách plynu. Jednota EU ve vztahu k Rusku se tříští

Bulharsko zahájí jednání s ruským Gazpromem o zajištění přímých dodávek plynu. V pondělí to uvedl Rossen Christov, ministr pro energetiku současné úřednické vlády balkánské země. Podle jeho slov Bulharsko nemá na výběr. Zemi prý hrozí závažný výpadek dodávek plynu.
Bulharsko zahájí jednání s ruským Gazpromem o zajištění přímých dodávek plynu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vyjednávání budou pravděpodobně dlouhá a náročná a ministerstvo je připraveno na různé jeho scénáře, řekl také Christov. Bulharsko nyní očekává odezvu Gazpromu. Bulharsko nemá dostatečné zásoby plynu pro období od letošního října dále, uvedl vicepremiér Christo Aleksijev.

Bulharská úřednická vláda se v pátek rozhodla přijmout pouze část dodávky zkapalněného zemního plynu, kterou jí nabídla americká energetická společnost Cheniere. Zdůvodnila to tím, že nezajistila dostatek přejímací kapacity, aby za dostatečně příznivou cenu mohla přijmout celý objem dodávky.

Předchozí bulharská vláda letos na jaře nevyhověla požadavku Gazpromu na platbu za plyn v rublech, načež ruský podnik balkánskou zemi od svých dodávek v dubnu odpojil. Nynější krok současné bulharské úřednické vlády je tříštěním jednotného postupu EU vůči Gazpromu a Rusku obecně.

Zatímco většina zemí EU se snaží od ruských energií postupně odstřihávat, Bulharsko chce učinit pravý opak. Navíc „potupně“, neboť Rusko zemi od svých dodávek odstřihlo na základě kontroverzního požadavku platby v rublech.

Zároveň je ovšem jednání Sofie ilustrací stále složitější situace, v níž se ocitají země spíše východní části EU, vysoce závislé na ruském plynu, včetně Německa nebo Česka. Dramaticky rostoucí burzovní cena plynu v EU a tlak průmyslu může vést k dosud nemyslitelným kompromisům a rozuzlením.

V Německu se tak například i z nejvyšších politických pater, konkrétní z vládní FDP, už ozvaly hlasy volající po spuštění plynovodu Nord Stream 2. Sofie zase tedy nyní činí otočku o 180 stupňů.

A zatímco na jaře figurovalo Bulharsko společně s Polskem v první linii zemí EU, které nepřistoupily na platbu v rublech a plyn jim tak byl odpojen, nyní naopak činí krok, který tříští jednotu EU a značí určitou novou příchylnost k Rusku, které jej zřejmě proto i náležitě propagandisticky využije.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Mi Michal

    Bulharska vlada mysli moc na sve lidi. My Cesi to zaplatime at to stoji co to stoji, i kdyby to Ukrajine vubec nepomohlo, mame na to

  2. Ma Martin

    No a co si ti naši potentáti myslí, že všichni budou v zimě zmrzat. Maďarsko,Rakousko,Bulharsko a další se snaží, aby lidé měly v zimě přístup k teplu, naší vládě je to u zadku, chceš teplo, zaplať, nemáš na to , obleč si tři a více svetrů.

  3. Pe Petr

    Česká vláda myslí jen sama na sebe…..Už dávno mohl být ČEZ státní a elektřina pro občany za 1 kč/kwh.

  4. KT Koukejse TV

    Už by se evropa měla zamyslet a přestat si hrát na hrdinu. Stejně dříve nebo později bude prosit gazprom o plyn. Nic jiného ji totiž nezbude. Až spadne na dno tak už bude pozdě něco řešit! Celý slavný Brusel nic pořádného nikdy nic nevymyslel. Až zkrachuje ½ podniků v celé EU jsem zvědav jak to Lídři EU budou řešit!