
V rámci tzv. Dne osvobození, vyhlášeného na 2. dubna, oznámil šéf Bílého domu záměr zavést nová dovozní cla vůči obchodním partnerům USA, včetně tzv. recipročních cel. Ekonomická logika a kalkulace v této situaci přestaly fungovat, a proto byla reakce trhu tak rychlá a jednoznačná.
Na začátku 9. dubna již cla vůči Číně přesáhla 100 procent, na což Peking reagoval zavedením cel na dovoz zboží ze Spojených států ve výši více než 80 procent Ke konci téhož obchodního dne Trump nečekaně oznámil 90denní odklad nových pravidel zahraničního obchodu pro všechny země s výjimkou Číny.
Tato zpráva vyvolala v investiční komunitě silnou pozitivní reakci a během pouhých tří hodin vzrostl index S&P 500 o devět procent. Takovou volatilitu akciové trhy nezažily od pandemie. Nejpozoruhodnější je, že tato volatilita byla vyvolána uměle, a nikoliv v důsledku vnějších faktorů, jako tomu bylo v dobách covidu-19.
Podobná dynamika byla patrná i na dluhopisových trzích – americké státní dluhopisy byly v panice odprodávány. Ceny ropy Brent v jednu chvíli propadly o více než 20 procent, což obvykle signalizuje plnohodnotný obrat k „medvědímu“ trendu, a cena spadla až na 59,31 dolarů. Po zveřejnění informace o pozastavení cel však došlo k rychlému obratu a cena posílila o více než deset procent.
Tržní reakce ukazuje na citlivost vůči několika klíčovým rizikům:
● Akcelerující inflace – především v USA, ale i v celosvětovém měřítku,
● potenciální nedostatek zboží,
● narušení dodavatelského řetězce,
● přerušení hospodářských a obchodních vztahů s USA,
● přechod k medvědímu trhu.
Ten je spojen s dalším prohlubováním výprodejů, a to na pozadí oslabování tzv. efektu bohatství – tedy jevu, kdy růst či pokles hodnoty aktiv přímo ovlivňuje spotřebitelské výdaje a míru úspor domácností. Nejistota a zvýšená volatilita sice budou v nejbližší době přetrvávat, přesto však do budoucna hledíme s opatrným optimismem.
Zatímco v březnu byly na místě opatrné kroky v podobě redukce zajištění a selektivního budování pozic, aktuální situace umožňuje snižovat expozici v ochranných nástrojích a navyšovat podíly ve výrazně přeprodaných technologických akciích – ovšem pouze pro investory s vyšším rizikovým profilem.
Pokud máte neutrální nebo konzervativní přístup k riziku, stačí zachovat původní plán a věnovat pozornost složení portfolia. Většinu vašeho portfolia by měla tvořit kvalitní aktiva.
Vývoj na burzách bude v nejbližším období do značné míry ovlivněn zprávami z jednání o zahraničním obchodu, která by se po zmírnění postoje Washingtonu měla znovu rozběhnout. Klíčovou roli sehraje i začínající výsledková sezóna, která ukáže, jak se firmy vypořádávají s rostoucími náklady, narušenými dodavatelskými řetězci a slábnoucí poptávkou.
Z pohledu technických indikátorů a tržního sentimentu jsou aktuálně splněny podmínky pro krátkodobé oživení – to ostatně již odstartovalo. Náš mírný optimismus však nevylučuje riziko další korekce.
Je třeba si uvědomit, že prezident Trump bude nadále prosazovat svou agendu. Zároveň ale existují institucionální a politické brzdy, které jeho kroky mohou korigovat – a to zvyšuje šanci, že se trhy vyhnou zcela nekontrolovanému vývoji. Je proto nezbytné zachovat racionální přístup a důsledně se držet investiční strategie.
Autor je generální ředitel společnosti Freedom Holding
(Redakčně upraveno)