
Největší vliv mělo zdražování potravin, které ale kompenzovalo zlevňování pohonných hmot. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v březnu meziročně vzrostly o 1,6 procenta a ceny služeb o 4,5 procenta. Průměrná inflace za celý loňský rok činila 2,4 procenta.
Vývoj spotřebitelských cen na začátku letošního roku stále nejvíce ovlivňují ceny potravin a bydlení. Ceny potravin podle statistiků pokračovaly v meziročním růstu, zdražily například mléko, sýry a vejce (+11,4 %) nebo ovoce (+11,1 %). Rostly také ceny bydlení.
Náklady vlastnického bydlení v březnu meziročně vzrostly o 3,6 procenta, což způsobily hlavně rostoucí ceny nových nemovitostí. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,3 %), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+3,6 %), vodného (+4,2 %), stočného (+3,7 %) a tepla a teplé vody (+4,5 %).
Naopak ceny zemního plynu klesly o 8,5 procenta a cena elektřiny o 4,8 procenta. Náklady na bydlení i energie tak stále z rodinných rozpočtů ukrajují více než před rokem. Domácnosti letos za bydlení zaplatí měsíčně o tisíce korun více než v minulých letech.
Jak se bude inflace vyvíjet v následujících měsících, nedokáže nikdo zodpovědně odhadnout. Záleží na vývoji celních válek zahájených americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jenže situace je natolik nepřehledná a navíc se mění prakticky z hodiny na hodinu, že dopad těchto ekonomických turbulencí nelze v tuto chvíli predikovat.
Důležitější než kdy dříve je proto mít vytvořenou finanční rezervu na neočekávané situace, které mohou kdykoliv přijít.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)