Čaputová je vším, čím není Orbán

Vítězství Zuzany Čaputové v prezidentském klání na Slovensku je z hlediska mezinárodních trhů dobrou zprávou. Nutno však říci, že by je nijak výrazně neznejistil ani triumf Maroše Šefčoviče. Kandidáti, jejichž vítězství by trhy vnímaly se znepokojením, vypadli už v prvním kole. Šlo například o Štefana Harabina nebo Mariána Kotlebu.
Vítězka klání o slovenské prezidentské křeslo Zuzana Čaputová je vším, čím není maďarský prezident Viktor Orbán. Foto: zuzanacaputova.sk

Jak Čaputová, tak Šefčovič z jejich hlediska představují záruku kontinuity a znak, že na Slovensku antisystémové politické síly nebudou rozhodovat o směřování země tak, jako v sousedním Maďarsku nebo Polsku. Do značné míry lze dokonce říci, že Čaputová je vším, čím není maďarský prezident Viktor Orbán.

Právě Čaputová ještě více než Šefčovic ztělesňuje klíčové hodnoty západní liberální demokracie a v tomto smyslu je její poměrně přesvědčivý úspěch ve druhém kole prezidentských voleb signál, že Slovensko se nadále celkem jednoznačně hlásí k Západu a jeho hodnotám. To z hlediska mezinárodních investorů značí jistotu, takže o to ochotněji budou v zemi realizovat své další investice.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 7
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. pe pepa

  orbán je demokrat ať se do někomu líbí nebo ne–co čaputová?
  orbán nikumu neleze někam co čaputová
  orbán je chytrej co čaputová
  orbám umí rozumně uvažovat co čaputová?
  orbán má zkušenosti v řízení státu co čaputvá?
  atd.atd
  neuráží náhodou pan autor paní čaputovou takovým to hodnocením?

  • Ja Jarek

   Slováci to s touto bruselskou loutkou posra.. Prezidentka co veřejně tvrdila že migrant patří do každé rodiny a je proevropská není žádná výhra,spíš naopak.

 2. Ja Janouškovec

  14.3.1939 se také přidali k Hitlerovi a tudíž k západním hodnotám!

 3. pe petrg

  Čaputová ztělesňuje klíčové hodnoty západní liberální demokracie a v tomto je právě obrovský problém.

 4. Mi Mirek

  Orbán myslí na Maďary a jejich budoucnost v Evropě, Šaputová myslí na muslimy a jejich budoucnost v Evropě. Slováků je mi líto.

 5. Hy Hynek

  Slovakum takovou prezidentku zavidim. Je chytra , jasne patrici na zapad a navic hezka. Kdyz to srovnam s Madarskem nebo Polskem ….to snad ani nejde.

 6. Ma Martin

  Orbán v posledních volbách vyhrál drtivě, navíc při volební účasti 68,1%. Je to zkušený, čitelný politik s jasným mandátem. Srovnání s paní Čaputovou je asi jako srovnávat W.Churchilla se Špidlou…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB