Kdo myslíte, že v Čechách častěji dluží – muž nebo žena? Muži, zní správná odpověď. Ale jen ti ve věku mezi 35 až 44 lety. „Přestože obecně platí, že častějšími dlužníky jsou muži, u seniorů je tomu naopak,“ vysvětluje Oldřich Řeháček s odvoláním na data nového projektu Zdluhu.cz.

Za projektem, který poskytuje dluhové poradenství a zajišťuje zpracování žádostí o osobní bankrot, stojí zkušení právníci z nově založené společnosti INSOLEM Services. Z údajů poskytnutých médiím dále vyplynulo, že v průměru má občan, který se ocitne v insolvenci, devět věřitelů a závazky ve výši 908.171 Kč.
Nejpočetnější skupinu občanů v oddlužení představují lidé středního věku. „O osobní bankrot ale v nemalé míře žádají i mladí lidé do 25 let nebo naopak lidé v důchodovém věku,“ uvedl Řeháček, jeden ze zakladatelů projektu. Vloni bylo podle něj podáno celkem 20 119 žádostí o oddlužení a schváleno bylo 16 655 z nich.
Lidé nestíhají splácet
Na to, že meziročně asi o deset procent vzrostl počet lidí, kteří nestíhají splácet své dluhy, upozornil Bankovní a Nebankovní registr klientských informací, který provozuje společnost CRIF – Czech Credit Bureau. Na konci prvního čtvrtletí 2016 nezvládalo splácet dluhy 337 tisíc osob, což je o 31 000 více než ve stejném období loňského roku.
Tyto údaje přicházejí krátce poté, co sněmovna schválila zákon o úvěru pro spotřebitele a poslala jej do Senátu. Podle nové normy by měl půjčku dostat jen ten, kdo ji bude schopen řádně splácet. Pokud si to poskytovatel půjčky nebo úvěru neprověří, bude smlouva neplatná. Spotřebitel pak nebude muset platit žádný úrok, ostane zpět už zaplacené úroky, a půjčku splatí podle svých možností.
Více než tři miliony dlužníků
Aktuálně celkové zadlužení obyvatel ČR dosáhlo 1,84 bilionu korun (za první čtvrtletí), což je o téměř 117 miliard (o 6,8 procenta) více než ve stejném období předcházejícího roku. A počet lidí s úvěrem se mírně překročil hranici tří milionů. Dlouhodobě zadlužený klient má úvěr v průměrné výši 1,3 milionu korun, zatímco průměrná částka krátkodobého úvěru představuje necelých 160 tisíc korun. V obou případech jde o meziroční nárůst.
Z údajů společnosti CRIF dále vyplývá, že se meziročně asi o šest procent snížil počet klientů bank a finančních institucí nesplácejících dlouhodobý dluh, ale počet klientů nesplácejících krátkodobé dluhy se naopak vyhoupl o 12 procent ve srovnání s předešlým rokem.
Poslední dobou také významně narůstají vícečetné exekuce, což znamená, že je zde čím dál tím více osob, které se dostávají do tíživé dluhové pasti. A tomu podle kritiků nového zákona nezabrání ani regulace úvěrů.