Cementárny jsou trnem v očích ekologů

Ekologové se dívají na cementárny podobně, jako na fosilní elektrárny, ropné rafinerie, koksovny či ocelárny. Výrobou cementu totiž vzniká zhruba osm procent celosvětových emisí skleníkových plynů. Na výrobu jedné tuny cementu se vyprodukuje 600 kilogramů oxidu uhličitého. To při celkové roční produkci 4,3 miliardy tun cementu vytváří 2,6 miliardy tun oxidu uhličitého.
Cement je zcela nepostradatelný pro výrobu betonu, bez kterého se stavebnictví neobejde. Ilustrační foto: Pixabay.com

Kdyby se globální výroba cementu spojila do jednoho státu, byl by po Číně a USA třetím největším producentem oxidu uhličitého na světě. Přitom je dobré zmínit, že zhruba 55 procent celosvětové produkce cementu se soustředí v Číně. Jen tamní cementárny vyprodukují více skleníkových plynů, než celé Německo.

Tato fakta však nedokážou změnit nic na tom, že cement je zcela nepostradatelný pro výrobu betonu, bez kterého se stavebnictví neobejde. Beton se využíval již ve starověkém Římě zhruba 200 let před naším letopočtem. Největší rozmach zažil po roce 1849, kdy do něj Joseph Monier poprvé přidal železo, což umožnilo stavět moderní mrakodrapy.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 7
Sdílet článek