
Evropské normy žádají úpravu výrobní kvality zimní či arktické nafty, jež se v ČR prodává především v horských oblastech, prostřednictvím přidávání většího množství řídké petrolejové frakce, která tuhne třeba až při minus padesáti stupních Celsia. Tyto petrolejové frakce jsou letos, podobně jako loni, poměrně drahé, což se pak projevuje právě výraznějším cenovým růstem nafty, či dokonce její přechodně vyšší cenou v porovnání s benzínem, jako tomu bylo během loňské zimní motoristické sezóny.
K žádnému závratnému zdražení pohonných hmot v ČR v nadcházejících týdnech nedojde a čeští řidiči se dalšího citelnějšího zdražování pohonných hmot obávat nemusí. Pohonné hmoty v Česku sice v příštím týdnu podraží, spíše však pod vlivem doznívání nárůstu způsobeného útoky v Saúdské Arábii a v případě nafty také z důvodu blížící se zimní sezóny.
Čerpací stanice využijí dozvuku mediálně sledovaných saúdskoarabských útoků k mírnému navýšení marží, avšak cena pohonných hmot v příštích sedmi dnech výrazněji neporoste. I proto, že koruna se v září drží na sice slabé, ale stabilizované úrovni vůči dolaru. V příštích sedmi dnech je třeba počítat se zdražením benzínu do deseti haléřů na litr, nafta zdraží o dalších zhruba patnáct haléřů na litr.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)