Ceny nemovitostí se utrhly ze řetězu. Tři pádné důvody, proč se jejich růst jen tak nezastaví

Růst cen na trhu realit nabral během pandemie takových obrátek, že překvapil všechny. Přestože pandemie zásadně utlumila většinu ekonomiky, realitám se útlum vyhnul. Naopak, všudypřítomná nejistota nasměřovala k bytům i dalším typům nemovitostí nové zájemce, s vyšší poptávkou došlo dle základních pravidel trhu i k růstu cen.
Vila dům Na Vinici, novostavba PSN. Ilustrační foto: PSN

Ten zaznamenáváme i v roce 2021, kdy zdražování cen bytů dosáhlo tempa, které Český statistický úřad nezaznamenal za celou dobu svého sledování cen. Přestože Česká národní banka (ČNB) již loni upozorňovala na nadhodnocení cen, očekávat splasknutí realitní bubliny nyní pravděpodobně nelze. Existuje pro to několik zásadních důvodů.

1. Světové ceny v Česku

Růst cen bytů a domu v ČR v prvním čtvrtletí 2021 zrychlil na 11,9 procenta. Dle dat Eurostatu je zdražování nemovitostí v Česku čtvrté nejrychlejší v celé EU. Ceny nemovitostí v EU v roce 2021 průměrně vzrostly o 1,7 %, v Česku o 4,6 %. Zejména nemovitosti v Praze se tak cenami přibližují evropským a světovým metropolím. Srovnáme-li absolutní ceny, je patrné, že pražské byty a další nemovitosti mají k cenovému stropu stále ještě hodně daleko.

2. Enormní poptávka a zájem investorů

Ekonomická krize, která přišla s koronavirem, vystřídala dlouhé roky rozmachu. Ty se odrazily i v úsporách domácností. Úspory ještě narostly během pandemie, v době zavřených obchodů a provozoven služeb, kdy jednoduše nebylo za co utrácet. Strašák inflace je nyní větší než kdykoliv předtím, a právě nemovitosti se jeví jako ten nejistější a nejbezpečnější způsob uložení volných peněz.

Dle výzkumu společnosti Ipsos ve spolupráci se Sberbank vnímá bydlení jako investici a jistotu na stáří většina Čechů. 82 procent Čechů také počítá s tím, že ceny nemovitostí ještě porostou. Jedním z důvodů je právě i investorský zájem, ať již jde o profesionální či drobné investory.

3. Omezená nabídka a limitovaná výstavba

Praha a další krajská města dlouhodobě nedokážou uspokojit poptávku po bydlení. Bytový fond neodpovídá svým rozsahem množství lidí, kteří se ve městech zdržují. Výstavbu brzdí mj. extrémně dlouhé procesy stavebního řízení. Měl by je sice zkrátit nový stavební zákon, ale jeho podoba je zatím předmětem dohadů. I v případě jeho schválení budou formální změny ve stavebním řízení probíhat jistě několik let.

Ceny nemovitostí jdou navíc ruku v ruce s cenami stavebního materiálu, který začal razantně zdražovat. Zdražují se i ceny stavebních prací. Stavebnictví se bohužel potýká také s nedostatkem pracovních sil a materiálu.

Developeři se v krizi nezastavili

Pozitivní zprávou je, že se developeři nepřestávají činit, i přes potíže ve stavebnictví a komplikace při schvalovacích procesech. Developerské projekty nadále rozšiřují bytový fond Prahy a historickému městu vlévají do žil, resp. do ulic nový život.

Příkladem je společnost PSN, která v Praze v následujících pěti letech plánuje proinvestovat deset miliard korun v celkem 25 projektech. Zahrnují i deset novostaveb. Pestré portfolio PSN, které zdobí takové architektonické poklady jako Tančící dům, Dům módy na Václavském náměstí nebo mrakodrap City Empiria, se rozroste mj. o Vila dům Na Vinici na Vinohradech nebo multifunkční budovu na Vinohradské třídě.

Novostavba, která teprve dostane finální podobu, vyroste v režii PSN na pozemku bývalého komplexu Transgas. Jeho nákup od HB Reavis komentoval ředitel akvizic PSN Pavel Citta takto: „Jde o nyní nevyužitý prostor s obrovským potenciálem, pozemky v takto lukrativní lokalitě centra Prahy již prakticky neexistují. Jeho koupí chceme přispět ke kultivaci a dalšímu oživení nejbližšího okolí Václavského náměstí. Zároveň touto transakcí potvrzujeme náš záměr dále růst.“

Vlastníci, máte nemovitost k prodeji? PSN kupuje!

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.