
V uplynulém týdnu podle údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě monitoruje, zlevnil benzin v průměru už jen o osm haléřů na litr, na 37,77 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta už po předchozím zlevňování „otočila“ a zdražuje. Její cena vzrostla o osm haléřů na litr a stojí 36,06 koruny za litr.
Cena nafty však v uplynulých dnech klesla pod 36 korun za litr a stála tak nejméně od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic před dopadem na nynější dno klesaly soustavně od konce dubna.
V příštích sedmi dnech je třeba počítat se zdražením obou základních druhů pohonných hmot. Za posledních 14 dní totiž ropa Brent na světovém trhu zdražila o více než osm procent. Navíc za tu samou dobu koruna vůči dolaru oslabila o 2,5 procenta.
Více než desetiprocentní nárůst korunové ceny ropy čerpací stanice v Česku do svých cen ještě teprve plně promítnou v nadcházejících dnech. Nafta proto zdraží o 40 haléřů na litr a benzín o 30 haléřů.
Ropa Brent zdražuje v souvislosti s obecnějším optimismem na trzích, včetně akciových trhů v USA, které pohání stále pevnější přesvědčení, že ke snížení sazeb centrální banky USA letos přece jen dojde. Otázkou jim je spíše to, zda bude jedno, nebo dokonce dvě.
Ropa zdražuje také v důsledku rozhodnutí kartelu OPEC a jeho spojenců ze začátku tohoto měsíce. Delegáti tradičních producentských zemí se na jednání v Rijádu shodli na prodloužení škrtů v těžbě. Navíc uvedli, že případné navýšení těžby bude posléze záviset na aktuálních tržních podmínkách.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)