
Oproti dubnu zmírnila dynamika cen průmyslových výrobců, na 3,8 procenta meziročně. Stále však zůstává takřka dvojnásobná v porovnání s údajem za celý loňský rok, kdy růst cen v průmyslu dosahoval úrovně dvou procent.
V oblasti zemědělské produkce rostou ceny zejména v rostlinné výrobě, hlavně ceny brambor a zeleniny. Na vině je loňská slabá úroda, způsobená suchým a teplým počasím, která se do cen promítá stále i v současnosti. Na tempu však přidávají také ceny v oblasti výroby živočišné. V květnu přidaly meziročně 5,4 procenta, tedy nejvíce od loňského ledna.
Rostla cena zejména jatečných prasat. To souvisí s epidemií afrického moru prasat v Číně a dalších asijských zemích. Jen v Číně bude podle některých odhadů muset být letos utraceno až 200 milionů kusů prasat, což odpovídá třetině tamního chovu, největšího na světě. V Číně se tak zvyšuje potřeba dovážet prasata a vepřové maso z jiných částí světa, což vytváří globální tlak na růst cen.
V oblasti průmyslové výroby rostou zejména ceny elektřiny. Důvodem je vzestup cen emisních povolenek na trhu EU a zdražování uhlí pro výrobu elektřiny v uplynulých letech.
Ceny stavebních prací rostou kvůli kapacitním omezením celého sektoru, který v hubených krizových letech po roce 2008 notně zeštíhlil a nyní není s to pružně reagovat na zvýšenou poptávku. Podstatnou část vhodné pracovní síly, například nespecializovaných manuálních pracovníků, navíc stavebnictví „vyfoukl“ průmysl, kde pokrizové oživení začalo mnohem dříve. Dynamika růstu cen však v květnu zvolnila alespoň v oblasti stavebních materiálů.
Cenové tlaky v oblasti tuzemské výroby jsou zejména v zemědělství a stavebnictví citelné, avšak Českou národní banku nepovedou ke zvýšení úrokových sazeb na jejím nadcházejícím měnově-politickém zasedání příští týden. Inflační tlaky v oblasti spotřebitelských cen totiž v druhé polovině roku zmírní vlivem vyšší srovnávací základny loňského roku a protiinflačně také působí vývoj na mezinárodní scéně.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)