Inflace opět citelně přestřeluje cíl centrální banky: Zdražuje elektřina, pivo, maso i brambory

Názor
Míra inflace v ČR v květnu překonala očekávání trhu, když dosáhla hodnoty 2,9 procenta v meziročním vyjádření. Trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s růstem hladiny spotřebitelských cen čítajícím 2,7 procenta.
Cena piva meziročně roste o více než sedm procent. Foto: Pixabay

To je stejné tempo, jaké pro květen předpokládá také aktuální prognóza České národní banky (ČNB). Koruna v reakci na zveřejnění údaje o květnové inflaci vůči euru mírně posílila, jelikož mírně stoupla pravděpodobnost celkově přísnější měnové politiky centrální banky v dohledné době.

Za rychlejším než předpokládaným vzestupem cenové hladiny stojí zejména silnější tlak na růst cen potravin, hlavně zeleniny. Brambory meziročně přidávají více než 88 procent a jsou nejdražší v historii ČR. Zdražuje také třeba cibule nebo zelí. Důvodem je slabá loňská úroda způsobená nevídaně suchým a teplým počasím.

Z podobného důvodu zdražují nejen ony jiné druhy zeleniny, ale třeba také pivo. Cena piva meziročně roste o více než sedm procent. Pivovary zdražují kvůli vyšší ceně ječmene, kterou rovněž způsobuje loňska celoevropsky slabá úroda, ale také z důvodu růstu cen energií v čele s elektřinou a kvůli růstu mezd. Ty pochopitelně rostou i pracovníkům v pivovarnictví. Mzdy rostou napříč ekonomikou a představují silný inflační tlak v oblasti takzvané jádrové inflace, která vyčleňuje kolísavé složky typu zmíněných potravin a energií.

PSALI JSME:
Letošek bude rokem drahých potravin. Vepřové zdraží o desítky procent

Zmíněná elektřina zdražuje meziročně o 12,5 procenta. Je jednoznačně nejvýrazněji rostoucí položkou v segmentu energií. Letošní růst cen elektřiny by již neměl být tak citelný, avšak domácnosti se musí připravit na zdražování i v příštích letech – v průměru kolem deseti procent ročně. Důvodem je přechod na environmentálně šetrnější, ale také dražší, zdroje energie, který pod taktovkou EU probíhá zejména v Německu, s nímž je český energetický trh silně propojený.

V květnu se ovšem částečně ulevilo řidičům, neboť meziroční nárůst cen pohonných hmot v porovnání s dubnem zmírnil. Za zmínku ovšem stojí – vrátíme-li se k potravinám – růst cen masa. Ten souvisí s probíhající epidemií afrického moru prasat v Číně, který představuje celosvětový tlak na růst cen zejména vepřového, ale také některých jiných druhů masa.

V dalších měsících roku se míra inflace postupně sníží až k úrovni dvou procent, avšak po celý letošní rok zůstane nad touto úrovní inflačního cíle ČNB. Její tempo tak samo o sobě nebude stačit na to, aby centrální banka letos ještě jednou zvýšila základní úrokovou sazbu. Za celý rok vykáže míra inflace úroveň 2,6 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čechy trápí zdražování. ČNB ale čekala ještě vyšší inflaci

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru