Červenec přináší nová pravidla pro zdanění prodeje pozemků

Od 1. července 2025 vstoupila v účinnost novela zákona o DPH, která rozšiřuje definici tzv. stavebního pozemku. Tím se rozšiřuje okruh pozemků, které zákon nově považuje za stavební, přičemž u části z nich to může vést ke zvýšení ceny – lze totiž očekávat, že u prodejů pozemků se budeme častěji setkávat s případy, kdy bude prodávající uplatňovat DPH.
Nově bude stavebním pozemkem i ten, na němž lze stavbu umístit na základě územně plánovací dokumentace nebo obdobného podkladu. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Nově bude stavebním pozemkem i ten, na němž lze stavbu umístit na základě územně plánovací dokumentace nebo obdobného podkladu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zákon rozlišuje několik situací, kdy je pozemek nutné považovat za stavební a tedy počítat s odvodem DPH. Jedna z nich se nyní zásadně mění. Zatímco dosud byl za stavební považován mimo jiné pozemek, na který už bylo vydáno povolení ke stavbě, novela vychází z širší logiky.

Zjednodušeně řečeno, nově bude stavebním pozemkem i ten, na němž lze stavbu umístit na základě územně plánovací dokumentace nebo obdobného podkladu. Stačí tedy, pokud je stavba podle těchto pravidel možná – samotné povolení již vydáno být nemusí.

Dosavadní vymezení stavebního pozemku působilo v praxi problémy nejen plátcům DPH, ale i daňové správě. Nová právní úprava má situaci zpřehlednit – zároveň ale zpřísňuje pravidla, a tím rozšiřuje okruh případů, kdy bude nutné DPH při prodeji pozemku uplatnit. Podle daňových odborníků tak lze očekávat, že se s DPH bude setkávat více kupujících než dosud.

Pokud stavební pozemek prodává plátce DPH, musí u takového pozemku – nově ve více případech než dřív – daň z přidané hodnoty k ceně připočítat. Kupující tak ve výsledku zaplatí o 21 procent více. Týká se to například developerů, firem nebo podnikatelů, kteří pozemky prodávají v rámci své ekonomické činnosti.

Naopak, pokud pozemek prodává běžný občan mimo podnikání, žádná DPH se k ceně nepřipočítává, a to se nemění ani po 1. červenci. Klíčové tak je, od koho pozemek kupujete. Pravidla, kdo je plátcem, se totiž nemění.

Běžný občan, který pozemek jednorázově prodává mimo podnikání, daň dál neřeší – i když cena přesahuje dva miliony korun, které jsou hraničním příjmem v případě ekonomické činnosti pro platbu daně. Pozor by si ale měli dát ti, kdo pozemky prodávají častěji nebo ve větším rozsahu. Pokud úřad vyhodnotí, že nejde o jednorázový prodej, může člověka dodatečně zařadit mezi plátce DPH.

I po novele zůstává rozhodující, jestli je prodávající plátce DPH. To se nemění. Změna ale může vést k tomu, že se daň častěji promítne do prodejní ceny – a ta tak může být vyšší i pro běžného koncového kupujícího.

Autor je právník společnosti Ekonomické stavby
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek