
Změna pravděpodobně zatím nenastane ani v mediánu výhledu úrokových sazeb. Ten bude do konce roku 2023 vidět sazby beze změny. K jeho zvýšení však už chybí pouze tři hlasy, takže předpokládáme, že se postupně posune směrem k naší prognóze, tedy růstu sazeb ve druhé polovině roku 2023. Červnové zasedání tak bude zřejmě posledním z těch klidnějších.
Na minulém zasedání americké centrální banky se její šéf J. Powell vyjádřil ve smyslu, že představitelé Fedu se nad tím, kdy by se o omezování nákupů aktiv mělo začít hovořit, ani nezamýšlejí. Inflace nicméně výrazně vyskočila a počet nových pracovních míst roste, takže téma omezování nákupů aktiv bude stále aktuálnější.
Minimálně začíná být čas uvažovat o tom, za jakých podmínek (z pohledu inflace a zaměstnanosti) začít o tomto tématu hovořit. Vzhledem k tomu, že začátek taperingu očekáváme na začátku příštího roku, předpokládáme, že Fed s předběžnými oznámeními přijde v létě, přičemž konkrétní kroky oznámí v závěru letošního roku.
V duchu opatrných náznaků
Červnové zasedání se zatím ponese spíše v duchu opatrných náznaků. Jakmile však Fed přijde s předběžnými oznámeními, lze očekávat, že reakce trhu může být výrazná.
Úrokové sazby zůstanou podle naší prognózy na stávající úrovni do druhé poloviny roku 2023. Medián sestavovaný na základě prognózy guvernérů jednotlivých federálních bank zatím vidí sazby beze změny až do konce roku 2023. Růst sazeb předpokládá v roce 2023 sedm z osmnácti guvernérů.
Stačí tak tři další hlasy, aby se medián posunul ve prospěch růstu úroků již v roce 2023. K této změně zatím ještě nedojde. S rostoucí inflací, postupující vakcinací i lepšící se situací na trhu práce však očekáváme, že medián začne ukazovat utažení měnové politiky již ve druhé polovině roku 2023, tedy stejně jako naše prognóza.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)