Češi kvůli rostoucím cenám nemovitostí upravují své bydlení anebo se stěhují

Za posledních pět let vzrostly ceny nemovitostí v České republice téměř nejvíc ze všech zemí EU. Vyšší nárůst cen zaznamenalo jen Maďarsko. Pro mnohé Čechy se tak pořízení vlastního nového bydlení stává nedosažitelným a hledají jiné alternativy. Například rozšíření a úpravy současných nemovitostí. Anebo se stěhují.
Podle dat Českého statistického úřadu bylo v loňském roce zahájeno téměř pět tisíc rekonstrukcí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Poptávka Čechů po novém bydlení dlouhodobě převyšuje nabídku. Tu za poslední rok ještě umocnil strach z růstu inflace v příštích letech a také obavy z toho, že při stávajícím tempu růstu cen nemovitostí lidé na vlastní bydlení brzy nedosáhnou.

Ceny tuzemských nemovitostí ve srovnání s ostatními zeměmi EU podle indexu Eurostatu rostly za poslední rok nejrychleji hned po Maďarsku.

Zdroj: Eurostat

Přístavby a vestavby

Vysoké ceny nemovitostí tak nutí Čechy řešit bytovou situaci jiným způsobem. Úpravy současného bydlení, často spojené i s vybavením domácnosti, představují významný zásah do rodinného rozpočtu, s nímž může efektivně pomoci stavební spoření.

Úspory z něj lze využít na cokoliv, úvěrem je možné financovat například všechny stavební části spojené s vestavbou, přístavbou ale i s úpravami nebytových prostor.

„Řada lidí vidí cestu k lepšímu bydlení v rozšíření a úpravách nemovitostí, které již vlastní. Například přístavbami, půdními vestavbami nebo předěláním nebytových prostor, jako jsou garáže, na obytné místnosti. Tyto úpravy často financují stavebkem, tedy úsporami či úvěrem,“ říká tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Zdroj: Eurostat

Meziročně o 10 % více

Podle dat Českého statistického úřadu bylo v loňském roce zahájeno téměř pět tisíc rekonstrukcí, včetně přístaveb, vestaveb nebo přeměn nebytových prostor na prostory bytové. V meziročním srovnání jde o zhruba desetiprocentní nárůst.

Podle loňského průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny, provedeného výzkumnou agenturou NMS Market Research a zveřejněného v listopadu, plánuje rekonstrukci domácnosti necelá polovina Čechů. Z důvodu aktuální finanční situace však velká část z nich své plány odloží. Letos zamýšlí uskutečnit rekonstrukci pouhých 15 procent dotázaných, loni v únoru to bylo 47 procent.

„Spousta lidí se nyní může ocitnout v nepříznivé finanční situaci. Z průzkumu vyplývá, že třetině z nás se za poslední rok úspory ztenčily, a dokonce 45 % Čechů má větší obavy z finančních než zdravotních dopadů koronaviru,“ uvedl Lukáš Kopecký, ředitel PR a marketingu Raiffeisen stavební spořitelny.

Stěhování kvůli šetření

Desetina obyvatel České republiky se letos přestěhuje. Podobně jako loni. Vyplývá z průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny. V absolutním počtu jde tedy o více než milion lidí. Ke stěhování mají různé důvody. Od koupě nové nemovitosti, po sestěhování se s partnerem či stěhování se za prací.

„Deset procent lidí, kteří se stěhují, ovšem jako důvod uvádí snahu ušetřit. Sto tisíc Čechů se tedy stěhuje právě a jen z finančních důvodů. Letos jich ještě přibude,“ domnívá se hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Podle něj bude letos bydlení představovat velkou finanční zátěž až pro milion tuzemských domácností a jak připomíná, před úderem pandemie, v roce 2019, představovaly podle dat Českého statistického úřadu náklady na bydlení velkou zátěž pro zhruba 740 tisíc tuzemských domácností.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek