
Podle firmy od roku 2014 roste průměrná částka, kterou dlužníci posílají na úhradu dluhů ze svých příjmů. V prvním pololetí 2019 činí tato inkasovaná částka 2700 Kč, čímž narostla o 40 % oproti průměru předešlých pěti let. Pro srovnání: V roce 2018 dosáhla průměrná částka, kterou dlužníci ze svých příjmů poukazovali na úhradu dluhů, na 2200 Kč.
„Na zvýšení částky se mimo jiné podepisuje hospodářská situace a navyšování mezd v českých domácnostech,“ komentuje aktuální data jednatel inkasní agentury EOS KSI Vladimír Vachel a dodává, že firma ale sleduje prohlubující se rozdíl mezi ženskými a mužskými dlužníky.
„Mužům se daří splácet o 600 korun více,“ říká.
Oproti předchozímu roku se zlepšila také disciplína při splácení. Splátkové kalendáře dodržuje meziročně o 12 % dlužníků více. Naopak ve sjednávání splátkových kalendářů jsou dlužníci obezřetnější, jejich počet se meziročně snížil o desetinu.
„Vyšší snaha řešit závazky v mimosoudní fázi je důsledkem lepší platební morálky u sjednaných splátkových dohod, nicméně nižší ochota sjednávat splátkovou dohodu ukazuje na limity, kterým někteří dlužníci čelí. Vidíme za tím tedy spíše platební neschopnost, než platební nevoli. Kdo měl v této ekonomicky přívětivé době snahu začít řešit své dluhy, ten už v tomto směru začal nějaké kroky podnikat,“ vysvětluje Vachel.
Podle Vachela je proklientský přístup nutné aplikovat i v rámci inkasa pohledávek. „Pro úspěšné vymožení pohledávek je důležité nabízet velkou řadu komunikačních kanálů a také neustále rozšiřovat paletu platebních možností, které dlužníci pro úhradu svých závazků mohou využít,“ říká.