Češi málo spoří na horší časy

Češi málo spoří a většinu dodatečně vydělaných peněz hned zase utratí. Rostoucí příjmy domácností navyšují životní úroveň lidí, ale nevedou k vyšší míře úspor. Vyplývá to z analýzy příjmů domácností, kterou dnes zveřejnil Český statistický úřad.
Lidé v průměru spotřebují 24 080 korun měsíčně, což znamená, že drtivou většinu svých příjmů hned utratí. Foto: Pixabay

Vyšší příjmy domácností vedou k vyšší spotřebě, což má pozitivní dopad na růst ekonomiky. Lidé však nejsou schopni v dostatečné míře odkládat spotřebu na horší časy.

Průměrný měsíční příjem, který na rozdíl od průměrné mzdy počítá se všemi obyvateli České republiky, dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku úrovně 26 092 korun. Lidé, kteří chodí do práce, se mají výrazně lépe než ostatní. Jejich průměrný měsíční příjem ze zaměstnání v prvním čtvrtletí 2019 vzrostl na 33 581 korun.

Lidé v průměru spotřebují 24 080 korun měsíčně, což znamená, že drtivou většinu svých příjmů hned utratí. Růst reálné spotřeby obyvatel roste rychleji než peněžní a nepeněžní příjmy. Lze tedy říci, že lidé více utrácejí a příliš při tom nemyslí na budoucnost. To se projevuje poklesem míry úspor, která se snížila na 10,6 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena