Češi poprvé dluží bankám více než dva biliony korun

Analýza
Červen přinesl jen mírné navýšení vkladů obyvatel, zato jejich velmi výrazný pokles v případě podniků. Jak vyplývá z bankovní statistiky sestavované Českou národní bankou (ČNB), celkový objem úložek obyvatel se od srpna loňského roku, počítáno v korunách i cizí měně celkem, drží nad hranici tří bilionů korun – ke konci letošního června jí převyšoval o 92,5 miliardy. Meziroční nárůst vkladů obyvatelstva představuje 120,7 miliardy korun, zatímco v případě úvěrů jde o nárůst o zhruba 161,7 miliardy.
Češi poprvé v historii dluží bankám více než dva biliony korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Navzdory silně opadající hypoteční vlně v červnu vůbec poprvé v českých dějinách překročil celkový objem úvěrů obyvatelstvu hranici dvou bilionů korun, meziměsíční růst činil necelých 9 desetin procenta, u vkladů nepatrně přes čtyři desetiny procenta. Výsledné saldo mezi vklady a úvěry obyvatelstva tak meziměsíčně mírně klesá z dubnových 1,108 na 1,094 bilionu v květnu a červnových 1,089 bilionu korun.

Živnostníci v červnu meziměsíčně snížili celkový objem vkladů o téměř tři procenta, zatímco objem úvěrů se o půl procentního bodu zvýšil.  Celkově však meziročně vidíme již výrazné poklesy na úložkách o více jak 26,6 miliardy korun, stále ale mají na vkladech o téměř 112 miliardy korun více, než kolik bankám ke konci června dlužili.

V červnu meziměsíčně stav podnikových úvěrů velmi mírně rostl (o necelé čtyři desetiny procenta, pozn. aut.), meziročně ovšem zaznamenáváme plus 7,7 procenta na 1,221 bilionu korun. Zatímco ke konci května depozita, která mají firmy v bankovních ústavech, stoupla o nezanedbatelných 20,7 miliardy korun na 1,357 bilionu korun, červen byl ve znamení výrazného poklesu o více než 2,5 procenta na 1,323 bilionu korun.

Výsledné saldo vůči bankám přesto skončilo v plusu o 101,6 miliard korun. Výrazný je přitom příklon k úvěrům v cizí měně, které meziměsíčně silně stouply: V korunovém vyjádření o 22,3 miliardy (plus 4,7 %). Meziroční nárůst v procentním vyjádření dosáhl více než 36 procent (v korunovém ekvivalentu), v absolutním vyjádření pak o téměř 131,5 miliardy korun – jde o velmi silný trend.

Na straně hypotečních úvěrů od dubna platí přísnější pravidla ČNB pro posuzování příjmů uchazečů o hypotéky, sazby hypotečních úvěrů nadále rostou, „nový byznys“ v červnu meziročně chřadnul o více než 60 % a při jejich naprosto dominující váze na celkových úvěrech obyvatelstvu je trend jasný: Celkový objem úvěrování v tomto segmentu roste pomalu.

Firmy čerpají ve zvýšené míře úvěry v cizích měnách, což při existujícím úrokovém diferenciálu nepřekvapuje, ale jde o výrazný fenomén (meziročně v přepočtu na koruny o vysokých 36 %). Zřetelný byl v červnu pokles objemu vkladů o více než 34 miliard korun (včetně cizoměnových).

Souhrnné statistiky neposkytují plastický pohled na finanční pozici jednotlivých domácností a firem, nicméně nadále platí, že jak firmy, tak domácnosti včetně živností mají v bankách uloženo tolik prostředků, že by byly schopny (ryze teoreticky) s rezervou vyrovnat své závazky. Rostoucí rozdíl v úročení vede k výraznému přesunu prostředků z běžných na termínované účty.

Vývoj nevýkonných úvěrů je jedním z nejdůležitějších indikátorů zdravotního stavu ekonomiky a víme, že vzhledem k souběhu řady nepříznivých faktorů bude v nadcházejících měsících stoupat, s příslušným časovým zpožděním, jak se promítnou potíže se splácením do klasifikace.

Jak v případě úvěrů obyvatelstvu, a to nejen hypoték, ale i na financování spotřeby, tak u firem, jsou však nevýkonné expozice na podstatně nižší úrovni než například po světové finanční krizi na počátku minulého desetiletí. V Česku patří v celoevropském srovnání mezi nejnižší v Evropě.

Podíl firemních nevýkonných úvěrů v červnu meziměsíčně klesl z 3,63 na 3,52 procenta. To je hluboko pod hladinou 8,2 procenta, na níž byl na konci roku 2011, natož pak 17,67 procenta v lednu před dvaceti lety.

Češi tradičně velmi dbají na vzorné splácení hypoték. Podíl nevýkonných hypotečních úvěrů pokračoval v prolamování mnohaletých minim a v červnu si rekordní historické minimum ještě o dvě setiny procentního bodu polepšil, když klesl na 0,62 procenta. U spotřebních úvěrů šlo o zlepšení o desetinu procentního bodu na 3,97 procenta.

Autor je hlavní poradce České bankovní asociace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Firmy i domácnosti zvedají vklady v bankách

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB